Psikoloji, motivasyon ve sağlıklı yaşam

0

Sağlıklı “yaşam” dediğimiz zaman aslında bir türlü kurtulamadığımız sorunlarımız, psikolojik olarak bizi etkileyen ve bizi belki de engelleyen bazı problemleri de ele almış oluyoruz. Aslında eğer bir oran vermek istersek sağlıklı yaşamın;

%20‘u spor, %30‘ı beslenme, %20‘si uyku ve %30‘u da mentalitedir.

Bu yüzden aslında birçok diğer etkenlerden de yüksek oranı olan bu mentaliteyi bozmak yerine onarmalıyız. Depresyon, aşırı üzgünlük durumu gibi sorunları yok etmeliyiz. Aksi takdirde hedeflerimize ulaşamayız.

Bunu dediğimde bana kızgın surat atmayın hemen, çözümlerini de biliyoruz elbette. Yani en azından tavsiyeleri.

Motivasyon

1403717941-motivasyon-egitimi-motivasyon-egitimi
Arkadaşlar, sizi depresyondan uzaklaştıracak en büyük etken aslında motivasyonunuzdur. Kafanız ne kadar meşgul olur ve o konuyu unutursa o kadar iyiye gidersiniz. Hedefinize bir adım daha yaklaşırsınız. 

Eğer hedefinize uygun bir “kişiyi” veya bir “nesneyi” bulup gözünüzün önüne koyarsanız aklınıza her zaman o gelecek ve en azından sizi harekete geçirecektir. Dolayısıyla motivasyon sayfalarını takip etmek, hedefinize uygun fit kekler yapmak gibi uğraşlar bulmak mental olarak sizi rahatlatacaktır.

Depresyon

zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

Ne kadar meşgul olursanız, o kadar unutursunuz. Şimdi bu dediğimi belki de kafanızda çok saçma olarak kurguladınız ama gerçekten işe yaradığını göreceksiniz. Denemekten zarar mı gelir? Önemli olan sizin mental sağlığınızdır. Arkadaşlarınızla eğlenin (gerçekten), spor yapın, sağlıklı beslenin ve kendinize bir ülkü (amaç) belirleyin ve farkı gerçekten göreceksiniz. Spora gitme isteğiniz olmadığı günlerde motivasyonunuzu hatırlayın, diyetinizi bozmak istediğinizde de fit kek tariflerine göz atın (sadece fit kek değil). Arkadaşlarınızla da gerçekten bir  yerlere giderek veya evden bile bazı oyunlar oynayarak kafanızı dağıtabilirsiniz.

Her ney sizi bu hâle düşürdü ise; bunu sadece bu şekilde yenebilirsiniz. Elbet o aklınıza gelecektir. Ama o an meşgul olacağınız için onu hemen unutacaksınız.

Diyelim ki spor yapma imkanınız yok. Youtube‘a girerek evde yapabileceğiniz “kas” ağırlıklı veya “kardiyovasküler” ağırlıklı sporları izleyerek yapabilirsiniz. Zamanınız yok ise kısalarından tutun en uzunlarına kadar size her zaman yardım edeceklerdir. Sorun kendinizsinizdir, diğer etkenler değildir.

Ayrıca yoga gibi sporlar yaparak kendinizi başka bir türlü de rahatlatabilirsiniz.

Bu videodan size uygun olan yogayı türkçe olarak yapabilirsiniz.

Ayrıca çok yiyorsanız, çok gezin olsun bitsin. Hem mental olarak sağlıklı, hem de bir enerji döngüsü yaparak (ye,yak-ye,yak) zayıf ve aynı zamanda dinç olabilirsiniz.

Her ne probleminiz var ise, ney sizin mentalitenizi bozuyorsa bu elbet geçecektir. Geçene kadar umursamamak başka bir yöntemdir. Bunu insanların %90’ı yapamadığından dolayı maalesef bu yollara başvurmaktadır. Ama göreceksiniz ki bu adımları uyguladığınızda siz de hedefinize ulaşmış ve artık bazı sorunları görmezden gelme kabiliyetine erişmiş olacaksınız.

Bugünlük bizden bu kadar! Sağlıkla kalın!

309 total views, 5 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik Canli Casino NetSpor Haber