Protein tozları,steroidler ve supplementler

0

Aslında dışarıdan bakılınca haklı veya haksız birçok tepkiye maruz kalmış bu sağlık ve sporcu ürünlerini bir de biz yorumlayalım. Gerçekten birçok sağlıkçının dediği kadar da kötü müymüş buna karar verelim.

Hiçbir ilaç, hiçbir takviye “yeterince” kullanıldığı zaman zararlı değildir. Eğer zararlı olsa zaten piyasada bulunmaz, kimse de kullanmak istemezdi. Ama inceleyeceğimiz ürünlerin kullanım miktarı “spor yapan” bireylerde %70-%80 oranında değişiyor. Kimse kendine zarar vermek istemez.

Protein Tozları

protein

 

Aslında bu arkadaşlarımız göründüğü kadar da canavar değildir. Canan Karatay ve birçok uzman doktorlar tarafından zararlı bir şeymiş gibi görünse de hiçbir zararı yoktur. Tabii ki de bünyeden bünyeye değişebilir ama yapılış şekline bakalım:

Bilirsiniz ki peynir sütten yapılır. Bu yapım sırasında da whey protein dedikleri “peynir altı  suyu” oluşur. Bu su aslında protein tozudur. Bu suyu fabrika ortamında herhangi bir şekilde işlemden geçirerek toz haline getirirler. Yani aslında ham maddesi süttür.

İçeriğine baktığımızda bazılarında BCAA bile olabiliyor (vücudumuzda üretemediğimiz, dışarıdan alınması gereken 3 aminoasitin birleşimi) . -BCAA’ya aşağıda değineceğiz-

Fazla alındığı durumlarda sivilce yapabilir ki bu çok normaldir.

Kaslarda sarkma da yapmaz. Nasıl bir et yediğimizde vücudumuzda bir sarkma meydana gelmiyorsa, protein tozundan da böyle bir şey beklenemez tabii ki.

Spor yapmayan bireyler bile kullanabiliyor böyle şeyleri. Protein, hayatımızda olması gereken bir besin türüdür.

Steroidler

steroid-kullanimi-zararlari-e1427118692453

Aslında göründüğü kadar masum olmayan tek zararlı ürünümüz heralde.

Steroid nedir?

Steroid dediğimiz şey aslında bir hormon takviyesidir. Erkeklerde büyümeyi, gelişmeyi etkileyen “testosteron” hormonuna takviye yapılır ve kas gelişimi desteklenir. Genellikle profesyonel vücut geliştirmeciler kullanırlar (yarışma için) . Sadece testosteron değil çoğu hormon takviyesi de yapılabiliyor, hepsi bir kür haline getirilebiliyor. Ama en ünlüsü t hormonudur.

Asıl olarak bir erkeğin haftalık testosteron üretimi 5 mg’dır.
Ama ilk steroid alımı haftalık 250 mg ile başlar! Bunun aslında pek zararı olmasa da ileride doz arttırıldıkça zararları çoğalmaya başlar.

Kalbi büyüttüğüne dair, kalp krizine yol açtığına dair(birçok steroid kullanan bireylerin kalp krizinden ölmesi) , kan damarlarını genişlettiğine ve depresyon, gözde sarılık, kötü ağız kokusu gibi yan etkilerine de rastlanmıştır.

Tabii bu da bir sihirbaz değnek değildir. Bu ürünü kullanan bireyler önce yaşamından, sonra da maddi gücünden vazgeçiyor. Beslenmesi ve antrenmanı adına birçok şeyi feda ediyor.

Üstelik steroid sadece kasları geliştirir. Yani eklem aynanda büyümez. Bu yüzden ağır ağırlık kaldırsalar bile kollarının kırılma ihtimali de vardır. Küçük bir tencereye bir sürü yemek doldurmaya çalışmak gibidir bu.

Bu ürün hakkında birçok araştırma mevcuttur. Aslında çoğu ülkede de illegaldir. Ama bodybuilding müsabakalarında serbest görülür. İnsanların hayatlarından vazgeçmesi garip geldi değil mi?

Supplementler

grenade-thermo-detonator-reviews

Aslında bu arkadaşlar bu yazımızın en masum karakterleridir.

Supplement nedir?

Bunlar da canavar değildir. Sadece gereken takviyeyi dışarıdan almaktır. Zaten “supporting” yani “desteklemek”ten türemiştir ismi de.

Protein tozlarından bahsederken BCAA’dan bahsetmiştik.

Toplam 20 aminoasit türünün 8’ini dışarıdan almamız gerekir. Bu aminoasitlerin önemli olan 3’ünü de bize BCAA verir. Hiçbir zararı da yoktur.

Mesela yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz bir yağ yakıcı vitamindir. Kendisi bir sihirli değnek olmamakla birlikte eğer siz çok güzel bir diyetteyseniz ve sporunuzu da sağlam yapıyorsanız size enerji(içerisindeki kafeinle) ve içerisindeki bitki özleri, yeşil çay özü gibi maddelerle yarar sağlayacaktır.

Spor yapmasanız bile bu ürünleri kullanabilir, sağlıklı bir birey olabilirsiniz. Üstelik sadece bunlarla sınırlı olmamakla birlikte; birçok supplement türü vardır. Enerji sağlayan, kalp ritmini düzenleyen vs vs.

Medya tarafından da pek tepkiye maruz kalmamıştır. Onlar konuşur, supplement yapar!

Protein tozları, steroidler, supplementler sihirli değnek değildir, sadece takviyedir. Düşünüldüğü kadar da zararlı değildir (steroid hariç).

Bugünlük bizden bu kadar! Sağlıkla ve sporla kalın!

361 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik