Perseid Meteor Yağmuru Geliyor!

0

3e221c1fd18e676da0d0c768d4d7e045

 

Çıplak göz ile gözlemlenebilen bu gökyüzünün bize sunduğu görsel şölen tekrardan bizlerle…

 

 

 

PEKİ PERSEID METEOR YAĞMURU NEDİR?

  • Perseids veyabir diğer adı da Perseid gök taşı yağmuru olan bu görsel şölen en bilinen gök taşı yağmurlarından biridir.
  • Bu tür meteor yağmurları, Dünya’nın Güneş’in etrafında dönüşü sırasında Dünya’nın birm kozmik toz bulutuna rastlaması sonucu gerçekleştiğinden her yıl aynı dönemde gözlemleniyor.

Perseid Meteor Yaağmurunu, 12-13 Ağustos tarihlerinde tekrardan gözlemleyebileceğiz. Saatte yaklaşık 200 meteor yağmurunu gözlemleyebildiğimiz bu harika doğa olayında teleskop vb. gözlem araclarına ihtiyaç duymadan çığlak gözle görebileceğiz.

Geçtiğimiz ay da Kaliforniya’da net olarak Perseid Meteor Yağmurunu kayıda almış ve youtube üzerindende paylaşmıştı.

12-13 Ağustos tarihleri arasında şahit olacağımız meteor yağmurlaruı, Swift-Tuttle kuyruklu yıldızının ardında kalan bir bulut sayesinde gözlemlenecek. Dünya’nın Güneş etrafında dönüşü ile birlikte gözlemlenebilen bu meteor yağmuru her yıl Temmuz ayı itibariyle görülür. Fakat Temmuz ayının aksine görülen meteor yağmurları Ağustos ayında daha yoğun’dur. (Özellikle Ağustos ayının ortaları)

44014-perseid-meteor-yagmuru-nedir-ve-ne-zaman-gorulecek

Perseid Meteor Yağmurları ilk olarak M.S 36 yılında gözlemlenmiştir. Ancak bilimsel olarak ilk tanımlanması ise 1835 yılında ‘Adolphe Quetelet’ tarafından yapılmıştır. Bu meteor yağmurları adlarını ise Perseus Takımyıldızı bölgesinde rastlanmış olduğu gerekçesi ile almıştır.

NASA’nın Meteor Uzmanlarından Bill Cooke bu yıl ki gerçekleşecek olan meteor yağmuru sırasında eski yıllara göre 80 yerine 150 ila 200 meteor görebileceğimizi söylüyor.

506 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Seren / 17 / Ankara Nam-ı değmez 'tamvururgirl' dersem bilmezsiniz.

Leave A Reply

Ankara Temizlik