Özgecan Aslan’ın Katili Öldürüldü

0

Mersin’in Tarsus ilçesinde bindiği minibüste feci şekilde öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın katili Suphi Altındöken aynı hapishanede yattığı katil zanlısı Gültekin Alan tarafından öldürüldü.

 

Aynı hapishanede ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını çeken baba oğul koğuşta saldırıya uğradılar. Saldırının hükümlü Gültekin Alan ve tutuklu F.Y’nin spor salonuna götürülürken gerçekleştiği söylenen konuyla ilgili şu açıklama yapıldı: “Gültekin Alan’ın, daha önce üzerine sakladığı silahı çıkarıp iki personeli spor salonu giriş koridoruna kapattığı, koşarak maktul Ahmet Suphi Altındöken’in odasının olduğu koridora yöneldiği ve koridorun sonunda bulunan odanın mazgalından ateş etmek suretiyle her iki hükümlüyü yaraladığı anlaşılmıştır.”

katil

 

Saldırı ardından katil zanlısının 4 dakika içinde etkisiz hale getirildiği söylenirken, baba ve oğlun hapishane revirine götürüldüğü belirtildi. Ardından hastaneye kaldırılan ikiliden, göğsünden ağır yaralanan  Suphi Altındöken hayatını kaybetti. Baba Necmettin Altındöken ise bacağından yaralandı. Bu sırada saldırıyı gerçekleştiren Gültekin Alan ve ona yardım eden 5 kişi için tutuklama kararı çıktı. Silahın hapishaneye sokulmasının ise yardım edenlerden birinin karısının protez bacağı sayesinde olduğu açıklandı.

alan

Olayın ardından aile suskunluğunu korurken Özgecan’ın avukatından şu tarzda bir açıklama geldi:”Özgecan davasında tutuklu üç zanlı var. Bunların ayrı yerlerde tutulması gerekmektedir. Ama nasıl olduysa baba oğul bir şekilde aynı hapishaneye nakledilmişler. Bunun soruşturulmasının yapılması gereklidir.”

Eşinden boşanan, Suphi Altındöken’in annesi Naciye Tan, oğlunun cenazesinin Tarsus Asri Mezarlığına ya da köyü olan Kocaköy mahallesine defnetmek istedi. Ancak henüz belediyeden yer tayin edilmedi. Üstüne üstlük Kocaköy köyü muhtarı da “Ben katilleri bu köye almam” diyerek mezarlığın kapısına kilit vurdu. Bunların üzerine psikolojik bunalıma giren Naciye Tan yerine avukatı tekrar belediyeye başvurdu. Ve gerekirse mahkemeye gidileceğini söyledi.

 

Özgecan Aslan Türkiye’de kadına şiddetin ve kadın ölümlerinin karşısındaki protestoun en büyük simgesine dönüşmüştür. Büyük bir kadın ve dayanışma hareketi yaratmıştır.Ve sonucunda da daha fazla Özgecanlar olmaması için kamoyunda “Özgecan Yasası” çıkmıştır. Bu cinayet sonucnda ise Gültekin Alan’ın şu şekilde konuştu:” Özgecan Aslan’ın ailesinin durumunu gördükten sonra etkilendim. 2 çocuk babasıyım. Tüm bunlar beni etkiledi. Kamu vicdanının sesi oldum. Geç gelen adalet tecelli etmiştir”. Bu ifadeden de bu cinayetin empati ve ilahi adalet çabaları çerçevesinde gerçekleştiğini görmüş olduk.

özgecan

234 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik