@distpoya (ozanariente) Röportajı!

0

Kelimelerin ta kendisi olan, hayal dünyasıyla dans eden bir adam, Ozan Ariente. Röportajı burayı koymadan önce bunu belirtme gereği hissettim. Takdir gördükten sonra büyüdüğünü sanan ama aslında küçülen bir adam değil Ozan Bey.

Zaten bunu şimdi göreceksiniz.

Umarım ki, röportajım aklınızda ki tüm soru işaretlerini alıp götürür.

—————-

 1. Öncelikle sizi bir tanıyabilir miyiz? Distopya nasıl biridir?

1989 doğumluyum ve baba tarafından aslen İzmirliyim. Askerliğini 15 ay üniversiteden önce yapmış, üniversiteyi ise askerden sonra kazanmış şuan hala okumakta bir yandan aile işinde çalışmakta olan garip biriyim aslında.

Sanırım iç dünyasında gerçekliği hala kabul edememiş hayalperest bir çocuğum. Filmler, diziler, kitaplar her zaman bana gerçek dünyadan daha güzel gelmiştir. Odamın kapısından dışarı adım attığım an farklı bir gezegene ayak basmış gibi hissederim.

Benim dünyam kafamın içi galiba. Ve son zamanlarda oradan dışarıya adım atmaya korkan biriyim.

 

 1. Vay canına, peki bu hayal dünyasında yaşayan çocuğun ilham perisine inancı var mıdır? Varsa nedir?

Sanırım bu soru “yazmak” ile alakalı. Bunun hakkında şunu söyleyebilirim; benim tek ilham perim müzikler, filmler ve kendi hayal dünyamdır.

Hayatımda hiçbir zaman bir insana âşık olup ya da ondan ayrılıp ona ithafen bir şey yazmadım. Yaklaşık 8 senedir yazıyorum ve bu süre içerisinde doğal olarak bir üslup geliştiriyorsunuz edebi anlamda. Bir nevi tarzınız oluşuyor diyelim. Ve yazarken bir üslubunuz varsa eğer, ilham perisi sadece bir bonus oluyor.

Çünkü zamanla kelimelerle dans etmeye başlıyorsunuz zaten. İlham periniz o gün size uğramasa bile eğer bir şey yazmak istiyorsanız, tecrübeniz ve belirli üslubunuz olduğu için “güzele” yakın çoğu yazı yazabilirsiniz.

 

 1. Peki, sürekli hayal dünyanızdaki kelimelerle dans ediyorsunuz. Ya kendi hayatınızı tekrar yazabilseydiniz? Ne gibi değişiklikler yapardınız?

Açıkçası kendi hayatımla ilgili neyi değiştirirsem değiştireyim, hiçbir şey değişmezdi. Çünkü hayatımla ilgili bir sorunum yok, benim derdim kendimle. Kendi iç dünyamla. Depresif biri değilimdir lakin varoluş sıkıntısı yaşayan birinin derdi hayatıyla ilgili değil kendisiyledir.

Yani hiçbir değişiklik olmazdı.

 

 1. Oldukça ince bir düşünce tarzınız var gerçekten. Birçoğumuzun akıl edemeyeceği cümleler kuruyorsunuz. Peki, yazarken ki halinizi düşünün. Dışarıdan birisi sizi yazarken görse ne düşünürdü? Ne söylerdi?

Şuan telefonda bir kız arkadaşımla konuşuyorum ona sordum ben yazarken nasıl biri oluyorum ne düşünüyorsun diye cevabı ; “manyak lan bu derdim, dünyadan kopuyor, kendinden geçiyor” oldu 😀

 

 1. Arkadaşınıza bu güzel yardımı için gerçekten çok teşekkür ederiz.^^ Peki, diyelim ki çok acil bir işiniz çıktı ama o anda da aklınıza mükemmel fikirler geldi. Ne yapardınız?

Mükemmel fikir her zaman gelir, çok acilse işime bakarım.

 

 1. Nasıl bir tepki vereceğimi şaşırdım, resmen damardandı cevabınız. Peki, herkes bu kitabı okumalı ve herkes bu filmi izlemeli dediğiniz neler var?

Kitap : Kristin Hannah – Ateşböceği Yolu Film : İnterstellar

 

 1. Peki, en büyük sakarlığınız nedir?

Ben öyle elimi kolumu bir yere çarpıp bir şeyler kıran biri değilimdir. Benim sakarlığım dilim, çünkü sinirlendiğim zaman çok sağlam kalp kırarım.

 

 1. Peki ya ilk görüşte aşka inanır mısınız?

İlk görüşte aşka inanırım, zamanla birbirini tanıyan insanların birbirine aşık olacaklarına inanmam. Sevebilirler ama aşk daha farklıdır, sürpriz sever, ilk görüşte başlar her şey.

 

 1. Peki, siz ilk aşk duygusunu kaç yaşında tattınız? Ve bu olay nasıl oldu?

2002 senesinde ablamla Ankaraya dayımlara tüm yaz kalmaya gitmiştik. Selin diye bir kuzenim var ve oturdukları semtteki arkadaşları her gün sokağa çıkıp oynarlardı. Bende tanışmaya başlamıştım yavaş yavaş hepsiyle.

Aysu diye bir kız vardı aralarında görür görmez aşık olmuştum. Çocuk olduğumuz için hep saklambaç oynardık ben hep kazandığım canla Aysuyu kurtarırdım “yani yürürdüm ona :D” uzatmayım kuzenim Aysuya kendisinden hoşlandığımı söyledi ve Aysu da bana “bende senden hoşlanıyordum zaten ama niye kuzenine söyledin gelip kendin söylesen de olurdu” diye sitem etti.

2 sene uzaktan devam ettik ben ortaokuldaydım öyle çok çocuksu geçmişime baktığımda kötü olmayan nadir şeylerden biri sanırım bu.

 

 1. Çok güzel bir anı, bunu bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler. Geçmiş demişken, yaşadığınız olayları tekrar düşünür müsünüz? Yoksa geleceğe mi odaklısınız?

Geçmiş umurumda olmaz, ben dünü gömer yarına dönerim.

 

 1. Hiç sahip olamayacağınız birini sevdiniz mi?

Hayır, sevdiğim herkese sahip oldum.

 

 1. Peki, iki yıl öncesini düşünün lütfen. Şu anla iki yıl geçmişinizin arasında fark var mı? Varsa nedir?

Göğsümdeki dövme dışında hayatımda pek fark olmadı 2 yılda.

 

 1. Peki ya herkese karşı iyi misinizdir?

İyi olana melek, kötü olana şeytanımdır. Bana haksız yere laf yapmış birinin peşini bile aylarca bırakmam.

 

 1. Ki çok sağlam bir kişiliğinizin olduğunun kanıtıdır bu. Peki çocukken en sevdiğiniz oyuncağınız neydi? Bizimle bir tane çocukluk anısı paylaşabilir misiniz?

Atari oynamaya bayılırdım.

Deli gibi oyun oynardım onunla. O zamanlar Ankarada yaşıyorduk babam beni her üç günde bir Maltepeye götürür onlarca atari kasedi alırdı zorla. Oradan arkadaşlarının evine giderdik ve orada babama “hadi babacık gidelim artık, eve gidelim” der yakasına yapışırdım adamın milletin içinde. O da bana “dur babacık gidicez sabret” derdi ama ben laf dinlemezdim. Derdim yeni aldığımız oyun kasetlerini eve gidip oynamak tabi. Ne yapsın babam da dayanamaz eve götürürdü beni. Bir başlardım uyuyana kadar contra, tusubasa, mario oynardım 😀

 

 1. En sevdiğiniz renk nedir? Ve neden bu renk?

Beyaz çünkü benim için dünya düzenini simgeler ve lekeleri en net beyaz gösterir.

 

 1. Peki ilk hayal kırıklığınız nedir? Ve şu ana kadar yaşadığınız bu kısa hayatın en büyük pişmanlığı nedir?

İlk hayal kırıklığım burnum kırıldığı zaman aynada gördüğüm görüntüydü, en büyük pişmanlığım yok sanırım.

 

 1. En büyük sakarlığınızın diliniz olduğunu ve sinirlendiğinizde sağlam kalp kırdığınızı söylemiştiniz. Peki ya nasıl sakinleşirsiniz?

Haksız yere sinirlenmem. Ve haklı olduğum bir konuda sinirliysem karşımdaki kişi benden özür dileyene kadar o olayı çözmeden bırakmam. Eğer o kişi arkadaşımsa özür diler konu kapanır, düşmanımsa özür diler ve yol alır.

 

 1. Hayatınıza yön veren şey nedir? Ya da kim?

Hayatıma hayal dünyam yön verir sadece. Ben kalbiyle yaşayanlardanım ve sanırım bu yüzden hayatım oldukça b*ktan bir yönde.

 

 1. Peki ya kullanıcı adınız? Ozanariente nasıl oldu?

Adım soyadım? Ariente annemin kızlık soyadı 😀 Neden adım soyadım? Çünkü benim inandığım şeye göre insanın markası kendi adı ve soyadıdır.

 

 1. Ciddi mi rezil oldum neyse çaktırmadan devam edelim 😀 Postlarınıza geri dönüşler nasıl oluyor acaba?

Ben Tumblrda 2009dan beri aktif değildim. Son 4 aydır aktifim. Burada paylaştığım postların %90ı zaten twitterda daha önce paylaştığım sözler. Doğal olarak sözlerimin beğenirliliği tumblrdan önce insanlar tarafından zaten onaylanmış durumda. Hatta ali lidar ve küçük iskenderin yayıncısı tunç erden yakar gibi bir çok isim bana twitter üzerinden mesajlar atıp kalemimle ilgili görüşlerini bildirmişlerdir.

 

 1. Sitemiz hakkında ne düşünüyorsunuz?

Siteyi senin sayende öğrendim ben daha önce duymamıştım. Negatif bir düşüncem yok ki bu röportajı veriyorum zaman ayırıp. Gayet güzel, hoş röportaj bittikten sonra göz gezdireceğim vakit ayıracağım siteye.

Kaldı ki Tumblr ile ilgili bir site olması çok güzel. Siteyi yapanlara teşekkür ediyorum senin aracılığınla çünkü “özgün ve orijinal” içerik üreten insanlara ‘Tumblrda’ fenomen olmasa bile söz hakkı veriyor olmanız emeğe saygıdır. Ve benim emeğe saygı duyan insanlara saygım sonsuzdur.

 

 1. Çok teşekkür ederiz, bizi oldukça onurlandırdınız. Son olarak söylemek istediğiniz ya da ekleme yapmak istediğiniz bir şey var mı?

Post çalanların canı cehenneme :D. Sana da ayrıca teşekkür ederim 🙂

 

 1. Ben de size çok teşekkür ederim, değerli vaktinizi benim için ayırdınız. Kaleminize sağlık, hayal dünyanızın bir evren gibi sürekli genişlemesini dilerim. İlk röportajımı sizin gibi biriyle yaptığım için çok mutluyum. Tekrardan her şey için çok teşekkür ederiz. ^^

Ben teşekkür ederim asıl zevkti, verdiğin emeğin umarım kıymeti bilinir.

 

2,487 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik Canli Casino NetSpor Haber