ÖTV Nasıl Hesaplanır?

0

ÖTV ve ÖTV indirimli araç satın alma

Aslında pek çok kişinin, ÖTV hesaplama konusunda dudak uçuklatıcı oranlar ile karşılaştıklarını söylememiz gerekebilir. Çünkü özel tüketim vergisi, % 45’ten başlayarak, % 145 gibi oranlara kadar yükselebilmektedir. Telefon, araç ve beyaz eşya gibi pek çok kullanılacak araçta uygulanmaktadır. Elbette ki her yıl oranlar farklılık gösterse de, genel olarak oranlar birbirine yakın seyir etmektedir. Yine bu oranların yanı sıra, ÖTV indiriminden yararlanarak, araç satın alabilmekte mümkün olurken, genel olarak engellilerin bu konuda pek çok indirim fırsatından yararlanabildiklerini bilmenizi isteriz.

ÖTV indirimli araç satın almak

İlk olarak, ötv hesaplama araçları kullanılarak, ÖTV oranları ele alınmalı ve araç fiyatının ne kadar olacağı hesaplanmalıdır. Mesela, ÖTV indirim oranı % 45 olan bir araç için, 45.000 TL değerinde satılan bir araç, 31.000 TL gibi bir fiyat ile sizlere sunulabilecektir. Yaklaşık olarak, 15.000 TL indirimli olarak bu aracı satın alabilmeniz mümkündür. Tabi ki genel olarak ÖTV indiriminden yararlanabilmek için bu şartları taşıyor olmanız gerekecektir. Engeli bulunan vatandaşlarımızın bu indirimden yararlanabildiklerini bilmelerini istiyoruz.

Motorlu taşıtlar vergisi

Yine trafiğe çıkan ve trafikte sicil kaydı bulunan her araç için, elbette ki mtv hesaplama işlemi uygulanmaktadır. Motorlu taşıtlar vergisi, her yıl ya da 6 aylık dönemler olmak üzere 2 taksit olarak ödenebilmektedir. Ortalama olarak vergi tutarları, araç tipi, yaşı ve silindir hacmine göre değişiklik göstermektedir.

Geril idaresi başkanlığı internet web adresi üzerinden, otomatik MTV hesaplama robotu kullanılarak, bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kaynak: http://www.arabamedya.com

257 total views, 2 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik Canli Casino NetSpor Haber