ÖSYM Yeni Bir Sınav Sistemine Hazırlık Yapıyor!

1

Benzer Soruların Komuoyuna Açıklanmamasının Nedeni

Yeni bir sınav sistemi için hazırlıklara başladığını duyuran ÖSYM başkanı Ömer Demir, ‘benzer soruların komuoyuna açıklanmaması’ kararının nedeninin ‘gerçek sınavda’ deneme sorularının sorulması için bir düzenleme yaptığını ve soruların sorulabilme gibi bir ihtimal olduğunu söyledi.

Gerçek Sınavda Deneme Soruları Sorulacak

Demir yaptığı açıklamalarda ‘Gerçek sınavda’, adayın değerlendirilmesine katılmayan, adayın da deneme olduğunu bilmediği bir soruyu sorup onu başka sınavlarda kullanmak üzere ayırmalıyız. Mevcut sınavda, soruların zor mu kolay mı olduğunun ancak sınavdan sonra öğrenilebilir olduğunu söyledi. Ayrıca “Adaylara gerçek sınavda deneme sorularının sorulması” konusunda yasal bir düzenleme hazırlığında olduklarını söyleyerek, “Yasal düzenleme konusundaki taslakları kurumların görüşüne açtık. Bu görüşler doğrultusunda son şeklini vereceğiz. Kısa sürede de yasalaşmasını arzuluyoruz” dedi.

Deneme Sınav Soruları İçin Verilen Örnekler

Sınavda 45 soru varsa bu 50 olacak. Fazla olan 5 soru ‘gerçek sınav’ için soru havuzuna konulmaya aday sorulardan olacak. Yani adaya 50 soru sorulacak ancak 45’i üzerinden puan verilecek. Sınava giren öğrenciye sınav sorusuna uygun bir vakit verilecek ancak deneme soruların hangileri olduğu söylenmeyecek. Verilen sorulardan biri öğrencilerin %70’i tarafından çözülmüşse bu soru katsayılandırılıp gerçek sınavda kullanılacak. Ancak verilen bu örneklerin yapılıp yapılmayacağı kesin değil.

417 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Başlarda çekingen tanımaya başladıkça içindeki deliyi ortaya çıkaran böyle manyak biri işte.

1 Yorum

  1. Sınavı zaten uzun zamandır değiştirmiyorlardı şaşırmışım bende açıkcası ki yine sistem değişiyor daha ne kadar değişitircekler ne yapacaklar merak konusu…

Leave A Reply

Ankara Temizlik