Osmanlıyı Osmanlı Yapan 10 İncelik

0

Osmanlı Devleti hüküm sürdüğü zamanda değerlerini her zaman korumuştur. Edep ve haya içinde en güzel şekilde yaşamıştır. Bunu en iyi şekilde açıklayan 10 örnek verelim.

1- Eğer bir evin camının önünde sarı çiçek varsa ”Benim evimde hasta var. Ey satıcılar veya sokaktan geçen gençler yüksek sesle bağırıp hastayı rahatsız etmeyesiniz demekti.

2-Eğer yine bir camın önünde kırmızı çiçek varsa bu evde evlilik çağına gelmiş bir kız vardır. Sokaktan geçerken konuşmalarınıza dikkat edin. Argo kelimeler kullanarak bu hanımefendiyi mahcup etmeyin anlamına geliyordu.

pencere-onu-saksi

3-Osmanlı zamanında evlerinin kapılarında iki tane tokmak vardı. Biri büyük olur gür ve kalın ses çıkarırdı. Diğeri küçük olup ince ses çıkarırdı. Eve gelen misafir erkek ise kalın ses çıkaran tokmağa vurur. Bunun üzerine kapıyı evin beyi açardı. Gelen misafir bayan ise ince tokmağa vurup, kapıyı evin hanımı açardı.

4-Evlerin cepheleri kıbleye hiç olmazsa camiye dönük olurdu. Çünkü evin kıbleye dönük olmayanın kabrinde de kıbleye dönülmeyeceğine inanılırdı.

5-Hayat geçiciydi ve ölümsüz değildik ki yüzyıllar boyunca bu evlere sahip olamayacaktık, olamayacaklardı. Bu yüzden evlerin duvarlarına ”Ya Malikül Mülk” yazarlardı. Manası ise ”Ey Allahım ! bütün mülk senindir, ben kapının bir kölesiyim, her şey senden benim aslında hiç bir şeyim yok” anlamına gelirdi.

Ya-Malikül-MülkP1000644

6-Evlerinin kapı tokmağına ”Ya Fettah ” yazılırdı. Bu bütün kapıları açan ve sıkıntıları gideren anlamına geliyordu. Akşam eve sıkıntılı gelen baba bu yazıyı okuyunca biraz rahatlıyor ve sıkıntılarını giderebiliyordu.

7-Edepleri ile tanınan Osmanlı ” Işığı yak ” demezlerdi. Çünkü yak olumsuz bir kelime olduğu için ” Işığı uyandır ” derlerdi.

ışık-söndür
8-Eve bir misafir geldiği zaman kahvenin yanında su ikram edilirdi. Misafir aç ise suyu, tok ise kahveyi alırdı. Eğer suyu almışsa ev sahibi bunu çok ince bir şekilde anlar, hemen sofrayı kurar ve misafirinin karnını doyururdu.

9-Evde çocuklar dahi kimse ayakta yemek yemezdi. Yerleri yemek kırıntılarının dökülmemesi için ise çok dikkat ederlerdi. Yemeğe başlamadan önce eller yıkanır, sofraya birlikte oturulur evin en büyüğü başlamadan yemeğe kimse başlamazdı. Büyük anne veya Büyük baba yemeğe başlarken herkesin hatırlaması için besmeleyi yüksek sesle çeker. Sofradan kalkarken ise ” Hayırların fethi, şerlerin def’i için fatiha” okunurdu.

osmanlida-ramazan-660x330

10-Evler misafir geldiği zaman ev sahibi onların ayakkabılarının burunlarını dışarıya doğru değil de içeriye doğru baktırırdı. Böyle yapmakla ” Biz sizin misafirliğiniz den çok hoşnut kaldık, evimize yeniden şereflendirmenizi  bekleriz ” demek isterlerdi.

177 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply