Osmanlı Tarihinde En İlginç Yasaklar

2
Osmanlı İmparatorluğunun dünyadaki hakimiyetinin ciddi büyüklükte olduğunu hepimiz biliriz. Fakat geçmişimizde konulan ilginç yasaklardan haberiniz var mıydı? İşte size Osmanlı tarihindeki en ilginç yasaklar..

 

1 – Kiliselerde Çan Çalma Yasağı 

images (31)

Osmanlı İmparatorluğunun gayrimüslimlere tanıdığı inanç ve ibadet hürriyeti devletin kuruluşuyla birlikte başlamıştır. Bütün bu hoşgörüye rağmen gayrimüslimlerin ibadet özgürlüklerine kısmî kısıtlamaların getirildiği bazı konular da vardır. Bu kısıtlamalar çoğunlukla ibadet zamanında çıkarılan seslerle ilgiliydi ki bunların başında çan çalma yasağı gelmekteydi. Çan çalmanın müslümanlar tarafından İslam ‘ın üstünlüğüne bir saldırı olarak görüldüğü için yasaklandığı belirtilmektedir.

2- Ay-Yıldız Kullanma Yasağı 

images (32)

Ay yıldızın Osmanlı Devleti bayrağında yer almasına karar verildikten bir süre sonra halk kayıklarda, kapılarda , pencerelerde, duvarlarda süs olarak sıkça kullanmaya başladı. Hükümet bunu iyi karşılamadı ve ay yıldızın ; bayrağın, resmi dairelerin ve üniformaların dışında yer verilmesini yasakladı. Ama yasağın uygulanması bir türlü denetlenemedi ve günümüzde en fazla kullanılan motiflerden biri haline geldi.

3- Çingenelerin Ata Binme ve Kısrak Besleme Yasağı 

images (33)

1595 yılında Divanı Hümayun’dan İstanbul Kadısı tarafından çingenelerin yollara ve bellere inip fesat ve kötülük işledikleri sebep gösterilerek Çingene subaşısına bir ferman gönderildi. Bu fermana göre çingene halkının büyük şehirlerde ata binmesi, atla dolaşması ve kısrak beslemesi yasaklandı ve bu yasak Rumeli bölgesinde uygulandı.Yasağın metni tam olarak şöyledir ;

” Çingene tayfasının ata binmesi ve kısrak beslemesi yasak edilmiş olup lazım geldikçe eşeğe ve arabaya bineceklerdir, muhalif hareket edenler siyaset olunurlar. Ona göre tenbih ve ilan eyleyesiniz.”

3- Kahvehane Yasağı 

g1.milliyet.com.tr-.-Detail-.-2015-.-07-.-08-.-osmanli-tarihinde-10-ilginc-yasak-osmanli-devledi-osmanli-yasak-1506575.jpg

Osmanlı Devleti kahveyle tanıştıktan bir süre sonra ilk kahvehane 1554 yılında açılmıştır. Kahvehaneler gittikçe çoğalmış ve insanların uğrak noktası olmuştur. Kahve, önce ulema tarafından hoş karşılanmayıp yasaklanmış fakat daha sonra yasak kaldırılmıştır. Tütün ve içkinin yasaklanmasından sonra kahvehanelerde devlet ile ilgili hoş olmayan konuşmalar yapıldığı ileri sürülerek tüm kahvehaneler kapatılmıştır. Ancak bir kaç sene sonra bu yasak kaldırılmış ve tarihe karışmıştır.

5- Evlerde Yemek Çeşitliliği Yasağı 

images (34)

Bu yasağın çıkış nedeni israf olarak gösterilmiştir. Gerekçe olarak ise devlet adamlarının eğlencelerini, yemekli davetleri ve Ramazan aylarına denk gelen süreçte türlü yemeklerle, böreklerle, tatlılarla, içeceklerle donatılan sofraları göstermiştir.

 

363 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Safiye 17

2 yorum

  1. Ay yıldız kullanımına karşı verilen karar bence doğru çünkü ona karşı saygıyı düşürmemek için verilmiş diye düşünüyorum. En doğru yasaksa bence kahvelerin kapatılması olmuş, şu zamanda bile gözden geçirilebilinir.

Leave A Reply

Ankara Temizlik