Oruçluyken Kusmak Orucu Bozar Mı?

1

Her ramazan ayında sıkça sorulan sorulardan birini sizlere hazırlayıp cevapladık..

Kusmak orucu bozar mı? sorularına din alimlerinden bir çok farklı yorum gelmekte. Her alimin farklı yorumlarından sonra çıkan sonuçsa belli bir kitlede anlam karışıklığına yol açıyor. Fakat din alimlerinden Abdullah İbn Abbas ve İkrime (ra)’ın Buhari ((Bkz: Buhari, Savm, 32) hadisinde  Oruç, vücuttan içeri girecek şeylere karşı kendini tutmaktır, dışarı çıkacak şeylere değil” cümlesiyle kusmanın orucu bozmayacağını belirtmiştir.

İslam dini kasıt olmayan olaylarda bir çok tolerans göstermektedir. Örneğin kasıtlı yenilmeyen yemek, kasıtlı içilmeyen su ve benzeri durumlarda orucun bozulmadığı gibi kusmanın kasıtlı olmadığı durumlar da geçerlidir. Yani Oruçluyken  kusmak orucu bozmaz arkadaşlar. Orucu bozan şeyler açıkça belirtilmiştir ve orucun bozulması için vücuttan bir şeyin çıkması değil, vücuda bir şeyin girmesi gerekir. Oruçluyken kusmak orucu bozar mı? sorusuna 2 soruyla karşılık vermeliyiz. Kasıtlı olarak kusmak ve kasıtsız olarak kusmak.

Bilinmeli ki bazı fıkıh kitaplarında kasıtlı olarak kusma eyleminin gerçekleşmesinin orucu bozduğu belirtilmiştir.

Ebû Hureyre radıyallahu anh: “Rasûlullah (s.a.) önemli bir fıkıh kitabında şöyle buyurdu” demiştir:

“Oruçluyken  istemeyerek kusan kimseye kaza gerekmez. (Ama) Kendi isteği ile kusarsa, orucunu kaza etsin.” (Sıyam, 15, Ebu Davud, Sıyam, 33; Tirmizi, Savm, 25; İbn Mace )

Yani Kusmak orucu bozar mı?, ağız dolusu kusmak orucu bozar mı? sorusunun cevabı açıktır. Bi’çok ayet, hadis ve fıkıh kitaplarına baktığımızda ağız dolusu kusmak bile orucu bozmaz.

271 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author