Oruçluyken Denize Girilir mi?

0

Ramazan ayında en sık sorulan sorulardan biri ile yani Oruçluyken denize girilir mi soruna cevap vermek için karşınızdayız. Bakalım oruçluyken denize girmek orucu bozar mı?

Oruçluyken denize girmek, hamama gitmek, havuza girmek orucu bozmaz. Fakat dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Bu konuda önemli olan şey havuzda veya denizde yüzerken ağza su kaçmamasıdır. Oruçluyken denize girilmesi pek tavsiye edilen bir durumdur.

 Ağıza su kaçması ile ilgili hükümler ise şunlardır:

Ağıza ve buruna su verme anında midesine su kaçıran insanın orucu bozulmuş olur. Gününe gün kaza yapması gerekir.
Boğaza kaçan yağmur damlası, kar damlası veya dolu damlasını istemeyerek yutmak ta orucu boza. Kazasının yapılması gerekir.
Abdest alırken boğaza veya burna su alırken genzine yanlışlıkla suyun kaçması da orucu bozar. Kaza yapılması gerekir.
Ağza su alıp gargara yapmak; burna su çekmek; nefsinden emin olmak ve ileri derecede olmamak şartıyla öpmek ve sarılmak; serinlemek ve harareti gidermek için duş almak ya da ıslak beze sarınmak (Bu görüş Ebu Yusuf’a aittir. Fetva da buna göredir) mekruhtur.
Denize veya başka bir suya dalınca kulağa suyun kaçması orucu bozmaz.
Derideki gözeneklerden içeri giren hiçbir şey orucu bozmaz. Buna binaen vücuda yağ sürülmesi veya yıkanıp soğukluğu içeri işleyen su da orucu bozmayan bir durumdur. Çünkü bunlar mesamat yoluyla içeri girerler.
 Yıkanmak, duş almak, yüzmek orucu bozmayan durumlardır. Fakat boğazdan kontrolsüz su kaçırmamak ve yutmamak şartıyladır. Peygamberimiz (s.a.v) oruçluyken gusül almış ve yıkanmıştır.
Ağzı çalkalamak, orucu bozmaz. Oruçlunun ağız ve burun temizliği yaparken dikkat etmesi gereken tek durum içeriye su kaçırmamasıdır.

279 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply