Oruç Tutmanın Faydaları

0

Oruç tutmak tüm semavi dinlerde var olan bir olgudur. İslam dininde ise manevi hakikatinede önem verilerek yalnız şekli olan boyutu yeni anlam kazanmıştır. Oruç,  niyet ettikten sonra tan yerinin ağarmaya başlamasından (imsak vaktinden) itibaren güneş batıncaya kadar herhangi bir şey yememek, içmemek ve cinsel münasebetten  uzak durmak suretiyle yerine getirilen bir ibadettir.

Oruç tutmak bir ibadet ve aynı zamanda insan vücuduna ruhen ve bedenen bir çok faydası bulunan bir eylemdir. Oruç tuttuğumuz sürece ki özellikle ramazan ayında tutulan uzun süreli ardı ardına olan oruç vücudumuzda bulunan organların dinlenmesini sağlar. Sadece bedenen bir dinlenme değildir. Hem fiziksel hem zihinsel olarak yararları vardır.

ramazan-nezaman3

İrademizi ve bedenimizi zorlarken oruç, hoşgörü duygumuzun gelişmesini sağlar. Zihnimizi daha pratik çalıştırır. Vücut sindirimle zaman harcamayacağı için bu enerjiyi algılamaya, odaklanmaya verir. Ayrıca oruçluyken beynimizde bir takım fiziksel aktivitelerden uzaklaştığımız için yapılan işe odaklanmayı kolaylaştırır. Tarihte bir çok düşünür kendini aç bırakarak bilincini açmaya çalışmıştır. Az yemek zihni açar ve kişisel gelişime katkı sağlar. Vücudumuzda normal zamanda yapılmayan toksinleri atma gibi temizlik işlemleri oruç tuttuğumuzda kendiliğinden gerçekleşir. Sıvı alınmadığı için böbrekler dinlenir. Yapılan araştırmalara göre oruç tutmanın vücut hücrelerini yenilediği dolayısıyla yaşlanmayı geciktirdiği ortaya çıkmıştır. Oruç tutarken her organımız ayrı ayrı dinlenir ve ek olarak vücut direnç sahibi olur hastalıklara karşı. Kansere bile koruyucu etkisi vardır. Normal günlerde vücut sindirimle, atıkların atılmasıyla çok fazla uğraştığı için beden vücutta neler olup bittiğini anlayamaz. Oruç tutarken organizma kendini kontrol edecek vakit bulur böylece o bölgeye müdahale eder. Ve son olarak bir çok insan için huzur ve mutluluktur, beraberlik duygusudur.

377 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik