Ölümden Sonra Hayat Var mıdır ?

0

Ölümden sonraki hayat için bir çok kişinin farklı fikirleri vardır. Bazıları ölümden sonra hayata inanırken bazıları inanmaz ve ya “Allah o kadar acımasız değildir bizleri yakmaz” gibi düşünceleri olan kimseler vardır. İkinci hayatta ta iki herkese cennete gitmeyecektir. Yasak olan şeyleri yapan cehenneme, yasak olmayan şeyleri yapanlar cennete gider. Bu inançları kanıtlamak için üç farklı deney yapılmıştır.

Son kutsal kitap Kuran-ı Kerim’e göre uyku bir nevi ölüm bilinçsizlik durumudur. Bilimsel araştırmalara göre ölüme en yakın uyku zamanımız benzemektedir. Ölüm insanın enerjisinin kesilmesi, fonksiyonlarını kaybetmesidir.

Bazı ayetler ölümden sonraki hayatı kanıtlar. Mesela ; “Kim bir güzellikle gelirse ona,getirdiğim on katı var. Kötülükle gelene ise yaptığı kadarından fazla ceza verilmez. Onlar haksızlığa uğratılmayacaktır.”( En’am,55/6, 16 ) “Nihayet oraya geldiklerinde kulakları,gözleri,derileri yapıp ettikleri hakkında olanlar aleyhine tanıklık edecektir.”( Fussilet,20) “Onu kim hiç yoktan dirilttiyse, O’dur yeniden diriltecek olan..”

Ölüm ve sonrası ; Azrail can alan bir melektir. İnsanı kötü ameli varsa ona kötü, iyi ameli olan insana iyi görünür. Kabirde soru soran Münker ve Nekir melekleri kabre imanla giren herkese dost olur. Bir süre sonra ölüm hissi insanları etkiler. Sadece şu anı yaşamayı düşünüyor olabilirler ama ölümden sonra dirilmeyi, yaptıklarımızın karşılığını almayı unutmamalıyız. Öldükten sonra dirilen olmadığı için varlığı ve yokluğu belli değildir ancak Kuran var olduğunu söyler. Hepimiz bir gün öleceğiz ama ne tür olacağını bilemeyiz.

Ahiretin varlığının ispatı;  Ahirete inanmak hayatta bir şeylerin farkına vararak bilinçli,sorumluluk sahibi olarak yaşamaktır. İslam ahiret inancına büyük önem vermektedir. Akıl sahibi olan her insan, İslamın kurallarına uymalıdır. Amaçsız yaratılmadığımızı düşünmek ahiret inancını gerektirir. Ahiretin olduğunu kanıtlayan ayetler vardır. Mesela “Yoksa kötülük işleyenler ölümlerinde ve sağlıklarında kendilerini, inanıp iyi ameller işleyen kimseler ile bir mi tuta­cağımızı sandılar? Ne kötü hüküm veriyorlar? Allah gökleri ve yeri yerli yerin­ce yaratmıştır. Böylece herkes kazancına göre karşılık görür. Onlara haksızlık edilmez” (el-Câsiye 45/21)  “O Allah ki, gökleri, gördüğünüz gibi direksiz yükseltti, sonra Arş üzerinde hükmünü icra etti, güneşi ve ayı da emrine boyun eğdirdi. Onların hepsi, belirlenmiş bir vakte kadar akıp gider. Allah her şeyi yerli yerince tedbir ve idare eder ve ayetlerini size açıklar. Ta ki Rabbinize kavuşacağınızı kesin olarak bilesiniz.

 

236 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik Canli Casino NetSpor Haber