Ölü Gezegen ‘Venüs’

0

Venüs

İhtişamlı fakat bir o kadarda sıcak gezegenimiz adını , Yunan Mitolojisinde Afrodit dolayısıyla almıştır. Güneş Sisteminde bulunan gezegenlerin aksine o hepsinin aksi yönünde yani kendi ekseni etrafında saat yönünde döner. Bu uzay yarışlarına öncülük eden gezegenimizin daha bir çok özelliği var.

Gezegenin basınç oranı 90 atmosferdir. Bu oran Dünyamızda bulunun okyanusların en derin noktalarına eşittir.

Ve sizlerde ben gibi izliyosanız gökyüzünü bu ponçik ama gizemli bi o kadarda ürkütücü gezegen ‘Çoban Yıldızı’ olarak da adlandırılır.

Venüs’e ponçik dedim ben ama oldukça kalın bulut tabakalarıyla kaplı olduğunda yeryüzeyini incelemek biz insan ırkı içinde pek kolay olmamış doğrusu ^.^ (Gerek Rusya gerek ABD gerek Japonya bu bulutlarla baya cebelleşmiş gelicem buralara şimdi)

Bir gezgenen kendi kendinin katili olabilir mi?

Sorunun cevabı evet. Kalın bulutlar, gelen ışınlar gezegenin kaderini öyle etkilemişti uzun yıllardır Venüs, acımasız ve yoğun sera etkisiyle baş başa…
Haliyle bu gezegen her an cayır cayır yanıyor. Sıcak 500ºC’ye kadar ulaşıyor. En düşük sıcaklığı bile yoğun ki bakınız; 127ºC.

Venus_globe

Kardeş gezegenimizi ele alalım;

Venüs            

– Kendisi ve biricik Dünya’mızın boyutları benzer.

– Konumu dolayısıyla Güneş’in doğuş ve batış esnalarında görünür. (Hatta tarihe baktığımızda Sabah ve Tan Yıldızı olarak adlandırılmıştır.

  • Venüs ilginç ve gizemli oluşuyla uzay yarışlarının birebir odak noktası olmuş ve en çok uzay aracı gönderilen gezegen rekoru ünvanına sahip bir gezgendir. Toplamda 43 araç gönderilmiştir.
  • İlk gönderilen ‘Sputnik 7’ (Adı fantastik ama kaderi öyle değil ki gezegen şartları yer yörüngesinden ayrılmasına izin vermemiş.)

KARDEŞ GEZEGEN, YAŞAM BARINDIRMIŞ OLABİLİR Mİ?

42 uzay aracının kaderi Sputnik 7 gibi olmadı gönderilen verilere Oxford sessiz kalmadı. Colin Wilson “Her şey geçmişte Venüs’te büyük bir su kütlesi olduğunu gösteriyor.” diyor. Ancak bu suyun sıvı değil de buhar halinde olduğu düşünülüyor.

SİZCE BU GEZEGEN BİZİM OLMASADA BAŞKA CANLILARA EV SAHİPLİĞİ YAPTI MI?

423 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Seren / 17 / Ankara Nam-ı değmez 'tamvururgirl' dersem bilmezsiniz.

Leave A Reply

Ankara Temizlik Canli Casino NetSpor Haber