Okunması Gereken Birkaç Kitap

1

Eğer bir kitap listesi yapmaya çalışıyor ve gerçekten güzel kitapları bu listeye iliştirmek istiyorsanız hazır olun, bu yazıda harika kitaplar var!

https://canyayinlari.com/book_data/9789750702938_front_cover.jpg

Dorian Gray’in Portresi – Oscar Wilde

Kitabın konusuna değinecek olursak eğer; ressam Basil Hallward, güzelliği karşısında büyülendiği genç Dorian Gray’in bir portresini yapar. Ressamın evinde Lord Henry Wotton’la tanışan Dorian, hayatta izlemeye değer tek şeyin güzellik olduğunu savunan Lord Henry’nin görüşlerine hayran kalır. Ama güzelliğinin bir gün solup gideceğinin farkına varınca kendisinin değil, portresinin yaşlanmasını diler. Dorian’ın sırrını, portredeki değişimi sadece Basil fark edecektir…

Oscar Wilde bu kitabı için bir açıklama yapıyor; ”Ressam Basil Hallward benim gerçekte olduğum kişidir, Lord Henry Wotton insanların benim olduğumu düşündüğü kişidir ve Dorian Gray ise benim gerçekte olmak istediğim kişidir.” Sadece bu açıklama bile kitap hakkında derin bir merak uyandırıyor zihinlerde. Umarım okuma fırsatınız olur.

http://www.ilknokta.com/u/ilknokta/img/c/u/n/unnamed-1414046578.png

 

1984 – George Orwell

Kitabın konusuna değinecek olursak eğer; bireyselliğin yok edildiği, zihnin kontrol altına alındığı, insanların makineleşmiş kitlelere dönüştürüldüğü totaliter bir dünya düzeni…

George Orwell’ın kült eserlerinden biri olan 1984, yayınlandığı dönem birçok ülkede yasaklanmıştır. Fakat kitap günümüzde kült bir roman olarak kabul edilmektedir ve birçok dünya diline çevrilmiştir. Bunun yanında onlarca baskısı da yayımlanmıştır.

http://img1.dr.com.tr/pimages/Content/Uploads/ProductImages/400919/fda09a1d-554a-4c78-aadd-717429a384a6.jpg

 

Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

Kitabın arka kapağında bir adam var. Ama sıradan bir adam değil o. Her gün, daima öğleden sonra oraya gidiyor, koridorlardaki resimlere bakıyormuş gibi ağır ağır, fakat büyük bir sabırsızlıkla asıl hedefine varmak isteyen adımlarını zorla zapt ederek geziniyor; rastgele gözüne çarpmış gibi önünde durduğu ‘Kürk Mantolu Madonna’yı seyre dalıyor, ta kapılar kapanıncaya kadar orada bekliyordu.

Türk edebiyatındaki yeri çok özel olan Sabahattin Ali’nin kaleminden, onun kadar özel bir kitap. Kitabın arka kapağından küçük bir kesit ile bitireceğim bu kitabın önerisini. ‘Kimi tutkular rehberimiz olur yaşam boyunca. Kollarıyla bizi sarar. Sorgulamadan peşlerinden gideriz ve hiç pişman olmayacağımızı biliriz.’ Eğer siz de bu kitabı alır ve okursanız, bilin ki hiç pişman olmayacaksınız.

http://img1.dr.com.tr/pimages/Content/Uploads/ProductImages/752927/8d69e9ad-58a9-4b26-abe6-6b74524a2b65.jpg

 

Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku – İhami Algör

Hikayeye göre adam, kadını çok seviyor, sevdikçe ruhu büyüyor, eve sığmıyor… Bülbülün çilesi, yazarın zulası… İnceden sarma bir sigara, inceden bir bardak… Jak Danyel isimli bir şişe, Hicran isimli bir yara, tuhaf isimli bir roman. Kafamız iyi, açmayın kapağı, biz böyle iyiyiz. |Arka kapaktan alıntıdır.|

Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku, geçen gün sipariş ettiğim kitapların arasındaydı. Okumayı iple çektiğim bir kitap. O kadar ince ki! Hatta içerisinde ilginç resimler bile var. İnceliğine nazaran çok dolu bir kitap olduğunu düşünüyorum. Siz bu kitaba bir bakın derim.

http://ruzgargulukitap.com/wp-content/uploads/2014/11/31162cavdartarlasindacocuklarb.jpg

 

Çavdar Tarlasında Çocuklar – J.D.Salinger

“Pek çok insanın hakkında konuştuğum için üzgünüm. Bildiğim tek şey; size anlattığım herkesi biraz özlüyorum. Bizim Stradlater’ı ve Ackley’i bile, sözgelimi. Sanırım o lanet Maurice’i bile özlüyorum. Sakın kimseye bir şey anlatmayın. Herkesi özlemeye başlıyorsunuz sonra.” |Kitaptan alıntıdır.|

Bu kitabın bir arka kapağı yok. Bomboş. Ama kitap arka kapağının aksine bomboş değil. Bilirsiniz, insanlar konuşmayı severler. Özellikle de ‘boş’ konuşmayı. Bu kitap için bir sürü insan ‘boş’ demiş. Bazı kitapları okumayı bilmek gerekli. Çavdar Tarlasında Çocuklar, öyle bir kitap. Okumasını bilmeyen, boş bulur kitabı. Lütfen bu kitabı aldığınızda ön yargılarınızı rafa kaldırın ve kitabı o şekilde aralayın. Gerçekten özel bir kitap ve bunu fark ettiğinizde birçok şeye karşı bakış açınız değişecek. En azından ben öyle umuyorum.

http://www.pandora.com.tr/images/kapak/304473b.jpg

 

Uçurtma Avcısı – Khaled Hosseini

Kitabın konusuna değinecek olursak; Emir ve Hasan, Kabil’de monarşinin son yıllarında birlikte büyüyen iki çocuk… Aynı evde büyüyüp aynı sütanneyi paylaşmalarına rağmen Emir’le Hasan’ın dünyaları arasında uçurumlar vardır: Emir, ünlü ve zengin bir işadamının, Hasan ise onun hizmetkarının oğludur. Üstelik Hasan, orada pek sevilmeyen bir etnik azınlığa, Hazaralara mensuptur. Çocukların birbirleriyle kesişen yaşamları ve kaderleri, çevrelerindeki dünyanın trajedisini yansıtır.

Sovyet işgali sırasında Emir ve babası ülkeyi terk edip California’ya giderler. Emir böylece geçmişinden kaçtığını düşünür. Her şehye rağmen arkasında bıraktığı Hasan’ın hatırasından kopamaz. |Arka kapaktan alıntıdır.|

Uçurtma Avcısı; dostluğu, ihaneti ve sadakati iliklerinize kadar işleyen çok özel ve güzel bir roman.Babalar ve oğullar, babaların oğullarına etkileri, sevgileri, fedakarlıkları ve yalanları… O kadar zengin bir kitap ki! Her sayfası farklı kokuyor. Tarih, dostluk, edebiyat, fedakarlık, ihanet… Uçurtma Avcısı da listenizde yer almayı diğer kitaplar kadar hak ediyor.

 

Bu yazıda kafanızda bu kitaplar hakkında güzel bir taslak yaratmak istedim, umarım az da olsa başarmışımdır. İçlerinde illa okuduğunuz kitaplar vardır. Bunun yanında okumadıklarınız da vardır. Umarım bu yazıdan sonra bir şeyler değişir kafanızda, belki çantanızın bir gözünde, belki de kitaplığınızın bir rafında…

Bir konuya açıklık getirmek istiyorum son olarak. Herkes bir kitabı beğenecek diye bir kaide yok, lütfen bunu göz önünde bulundurarak sonlandırın bu yazıyı. Şahsen, hepsi okunmaya değer kitaplar.

Hoşçakalın.

 

 

 

398 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

1 Yorum

Leave A Reply

Ankara Temizlik