Odaya Sinen Sigara Kokusu Nasıl Çıkar?

0

Sigaranın üzerimize sinen kokusu yetmezmiş gibi birde içildiği odaya sinen kokusu bazen rahatsız edici olabilir. Üzerimize sinen sigara kokusundan duş alarak, kıyafetlerimizi değiştirerek kurtulabiliriz ama odaya sinen sigara kokusunu çıkarmak o kadar kolay olmuyor.  Bu gibi durumlarda imdadımıza pratik çözümler yetişiyor.

İçildiği ortamda duvarlara sinen ve kötü kokuya neden olan sigara katranı, sigaranın yandıktan sonra dumanı oluşturan katı kısımdır. Bu koku, Sigara katranında bulunan fenol türevleri; lignin, selüloz ve diğer bitki pigmentlerinin pirolizinden kaynaklanır. Yoğun sigara kokusundan rahatsız olunan ortamlarda sigara kokusunu azaltmak için bir çok çözüm bulunmaktadır.

1- Elma sirkesi ve kabartma tozu karışımı

  • 1 paket kabartma tozu
  • Yarım su bardağı sirke

Su bardağının içine bir paket hamur kabartma tozunu boşaltıp üzerine taşmaması için yavaş yavaş sirkeyi ekleyin. Bu karışımı sigara içilen ortamda bir yere koyun. Karışım buharlaşarak sigara kokusunu maskeler.

2- Kahve

Kahveyi tülden bir bezin içerine koyup sigara içilen ortamda bir kaç yere asın. Kahve sigara kokusunu bastırıp yerine ortamın kahve kokmasını sağlar.

3- Kokulu mum

Mum halk arasında sigara dumanını çekme konusunda oldukça fazla kullanılan bir yöntemdir. Kokulu mum hem ortamdaki dumanı çeker hemde etrafa güzel kokular yayarak sigara kokusunu maskeler.

4- Portakal, limon, mandalina kabuğu yakmak

Portakal, limon, mandalina kabuğu yakmak ortamdaki kokuyu anında alıp yerine hoş bir koku bırakır.

eve-sinen-sigara-kokusu-nasil-gecer-1

5- Sirke

Bir kaç bardağa sirke koyup sigara içilen odanın farklı yerlerine yerleştirip odanın kapısını kapatın. Ortala bir gün boyunda odada kalan sirke dolu bardaklar sigara kokusunu çeker.

6- Tütsü yakmak

Tütsü yakmak ortamdaki çok ağır olan sigara kokusunu bile kısa bir sürede maskeler ve ortamda güzel bir koku kalmasını sağlar. Tütssüler her ne kadar kötü kokuyor olarak bilinse de her çeşit çiçeğin tütsüsü bulunmakta ve gayet de güzel kokular saçmakta.

7- Kolonya yakmak

Isıda erimeyecek metal bir kabın içerisine kolonya döküp yaktığınızda ortamdaki o ağır sigara kokusu çok kısa bir sürede ortadan kaybolur. Kolonya yanıp bittikten sonra kolonyayı yaktığınız odanın camlarını açıp kısa bir süre havalandırmanız ortamda ki ağır kolonya kokusunun gitmesini ve ortamda çok hafif bir kolonya kokusu kalmasını sağlar.

8- Kül tabaklarını dolu tutmamak

Bulunduğunuz ortamda sürekli sigara içiliyorsa duvarlara sinene sigara kokusunu sürekli olarak kül tablası değiştirerek bir nebze hafifletebilirsiniz.

odaya-sinmis-sigara-kokusu-nasil-giderilir-2015-06-23_m

9- Silinen duvar boyaları

Silinebilen duvar boyaları kullanmanın bir faydası da ortama sinen ağır sigara kokularını bile silerek ortadan kaldırabileceğiniz gerçeğidir. Ayda bir duvarlarınızı silerek duvarlara sinen o pis kokunun önüne geçebilirsiniz.

10- Oda parfümü kullanmak

Sigara içilen ortamda oda parfümü kullanarak geçici olarak kokuyu maskeleyebilirsiniz.

748 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

20 yaşının başlarında, kumral, yeşil gözlü, konuşmayı seven (bazen hiç susmayan), dediğim dedik çaldığım flüt bir insanımdır. Genellikle dinlemeyi ve yazmayı severim. Telefon genel olarak elime yapışıktır:) İnternet olmadığı ortamlarda muhabbet yoksa kendimi idam edebilirim. Birde her yerde beni niceonedreamer olarak bulabilirsiniz.

Leave A Reply

Ankara Temizlik