Norvectehayalibirkitapci röportaj

0

Öncelikle samimiyet ve mütevazılığından dolayı teşekkür ediyorum. İlk sorum;

1-) Başlangıç sorusu olarak ilk sorumuz.. Seni tanıyalım “Norvectehayalibirkitapci” kimdir?/Nasıl biridir?

Adım İzel,19 yaşındayım. Açıkcası bir günüm,sürekli kitap okuyarak geçiyor. Molalarımı da gökyüzünü seyrederek geçiriyorum.
Karamsar ve hüzünlü bir insanım. Fakat bir o kadar da umutlu. Yani,nefes alıyorsam şu an şu dakika umudumu hiç kaybetmediğimden. Url’mden de anlaşıldığı gibi norveç’i çok seviyorum. Ruhumun ülke olarak şekillenmiş hali olduğuna inanıyorum.
Sanırım dünyaya tekrar gelecek olsam ve bana bıraksalar nerede yaşayacağımı Norveç derdim hiç düşünmeden.
hayatımın ilk on yedi yılı yalnız başıma geçti. O nedenle kitaplarla tutundum hayata, bir insanda bulacağım ne varsa kitaba yükledim tüm anlamları. Bunun gerçekten çok faydasını gördüm.
Çok gülümseyen bir insanım,biraz da tuhaf gülüyorum sanırım bu da çevremdeki insanların ilgisini çekiyor. Ben mutlu oluyorum,onlar da mutlu oluyor anlaşıyoruz.
gökyüzü ve denizin birbirine aşık olduğuna inanmışımdır hep. Birlikte eşsiz güzelliğe sahipler ve etrafında uçan kuştan,yüzden insana kadar hepsi mutlu bir birliktelikte. Deniz havası solumak,bir kütüphanede ya da kitapçıda kitapların bıraktığı o muazzam kokuyu anımsatır hep. İyi hissederim.
Kendime karamsar,etrafıma pozitif gibi görünsem de kendimi motive etmekten keyif alırım hep.
Küçüklüğümden beri balonları çok seviyorum. Bir ameliyata girmeden önce küçük bir çocukken,hemşire ağlamamam karşılığında mor ve mavi iki balon vermişti bana. o gün bugün en sevdiğim iki renktir onlar.
tren yolculuklarını seviyorum bir de. Yolculuk yaparken mümkün olduğunca trenle gitmeye çalışıyorum. Her yönden iyi geliyor bana. Yol uzun olsa da. Belki de uzunluğu cezbediyor beni.

2-) Genelde hangi tür okursun?

Birçok tarzda kitap okuyorum aslında fakat ağırlık hep edebi oluyor. Roman-Şiir hiç fark etmiyor. Edebiyatla gerçekten oldukça ilgiliyim,edebiyatın insan ruhunu okşadığına inanıyorum. Onun dışında bir o kadar kişisel gelişim kitapları okuyorum,felsefi kitaplar. Ve elimden geldiğince farklı ülke edebiyatlarını anlamaya ve türk edebiyatıyla karşılaştırmaya çalışıyorum. Bunu yapmak bana iyi geliyor.

3-) Herkesin kesinlikle okuması gerektiği bi şiir veya kitap önerin var mı?

Bülbülü Öldürmek adlı kitabın gerçekten okunması gerektiğine inanıyorum.
Onun dışında da Turgut Uyar’ın Geyikli Gece’sini önermek istiyorum.

4-) Hayal ve hedeflerinden bahseder misin?

en büyük hayalim,
urlmdeki,(norvectehayalibirkitapci) hayali yazısını kaldırmak.
onun dışında,bir gün kendi hayatımı konu alan bir kitap çıkarmak istiyorum. öncesinde bunu wattpadde yayımlamaya karar verdim,eğer gerçekten okuyucu kitlesi elde edebilirsem kitabı çıkarmayı düşünüyorum.
çevremdeki birçok insan okunması gereken bir hayata sahip olduğumu düşünüyor ve yine o insanlardan biri sayesinde cesaret edip böyle bir girişimde bulundum.
ayrıca ikinci yeni şiir akımının devamı niteliğinde eserler bırakmak istiyorum. elimden geldiğince çabalıyorum bunun için.

asıl hedefimse,ben bu dünyadan göçüp giderken ardımda gülümseyen bir nesil görmek. tabi bu ne kadar gerçek olur orası tartışılır şayet en azından hayat hikayemi okuyan insanların iradelerini kullanabildikleri sürece bunu yapabileceklerine inanıyorum.

5-) Yaşayamadığın için pişmanlık duyduğun ne var?

Sanırım kendimle övüneceğim tek konu geride yaptığım şeylerden pişmanlık duymamam. yaptığım her şeyi tamamen hayallerim ve hedeflerim doğrultusunda gerçekleştiriyorum. bu da pişmanlık duymamamı sağlıyor.

6-) Klasik bir soru soralım, ilk görüşte aşk kavramına inanıyor musun?

Evimin bahçesinde arkadaşlarımla oturuyordum bir yaz günü. evimiz sekiz katlıydı. birinci katına yeni birileri taşınmıştı fakat haberim yoktu o sıra.
bir anda kafamı birinci katın balkonuna çevirdiğimde bir çift gözle karşılaştım. abartısız bir dakikaya yakın ayırmadım gözlerimi o gözlerden ve altı yıllık bir ilişkimiz oldu. ilk aşkımdı,onunla inanmıştım.

 7-) İlk hayal kırıklığın nedir peki?

İlk hayal kırıklığım babamın on beş yaşındayken babamın suçsuz yere attığı tokattı, o vakitler çok sevdiğim bir sanatçının konserine gitmiştim annemle. o gün birlikte çalıştığı arkadaşının kızı konsere deyip sevgilisine kaçmış. ne kızını ne de adamı tanımıyordum. sen de mi kaçacaksın deyip önce tokat ardından da yumruk atmıştı. şoka girmiştim.

8 -) Hiç kimsenin göremediği bir özelliğin var mı?

Evet ben bir cadıyım. Süpürge’m de var.
şaka maka lise yıllarımda okul görevlilerinin bahçe düşürdükleri süpürgeleri bu benim süpürgem akşam uçuş var diye kaçırıyordum. okuldan ayrılmadan önce bir süpürge hediye etmiştim görevliye. Pek hoşuna gitmişti.

9-) Kolay sinirlenir misin?/ Olumsuzluklara nasıl bir yaklaşımda bulunursun?

Sabırlı bir insan olduğuma inanıyorum.kolay sinirlenmem fakat sabrım tükendiğinde içimden bir canavar çıkıyor diyebilirim.
etrafım dört bir yandan olumsuzluklarla çevriliyken bile umuduma tutunuyorum. dediğim gibi beni ayakta tutan şey bu

10-) Kitap veya şiir yazıyor musun?
Konusu, içeriği nedir? Kısaca bahseder misin?

Şimdi daha önce söylediğim gibi,bir wattpad hikayesi yazıyorum kendi hayatımı konu alan ve ismi vaveyla. Türkçesi çığlık. bu ismi verirken tamamen gerçek anlamda kullandım. birçok kez çığlık attım,haykırdım fakat kimse görmedi ne halde olduğumu. elimi uzattım,tutacak bir el bulamadım.
şiirle de çok küçük yaşta tanıştım. okuma yazma bilmediğim dönemlerde. dedem saz çalıp türkü söylerken birçok türkünün aslında şiir olduğunu söylerdi. ve bunu bana açıklardı. dokuz yaşındayken okumaya on yaşında da ilk şiirlerimi yazmaya başladım. hala devam ediyorum. şiir yazmak beni motive eden en iyi şeylerden biri.

11-) Buradan okuyucularına iletmek istediğin bir şeyler var mı?

Aslına bakarsan,insanların kendilerini sevmeleri gerektiğini düşünüyorum.ne kadar zor şeyler yaşarlarsa yaşasınlar. insan çevresinde ne kadar insan olursa olsun aslında tek başınadır. ve insanı kendi dışında kimse umursamaz. o nedenle her gün bir bahane bulup önce kendini sonra yaşadığı anları sevmeliler. çünkü hayat,nefes aldığın kadardır. ve sana hala böyle bir şans veriliyorsa bunu değerlendirmen gerekiyordur. insan daima hayallerinin peşinden gitmeli ve hiçbir şeyi umudunun önüne geçirmemeli. ancak böyle ben varım,yaşıyorum diyebilirler çünkü. o nedenle aldığınız her nefesi son nefesinizmiş gibi düşünüp ona göre hareket edin,bir saniye sonrasının bir garantisi yok çünkü.

12-) Tumblr Türkiye sitemize şöyle bir baktığında nasıl buldun?

Tumblr ile ilgili bir sitenin yapılması çok hoşuma gitti. İçeriği de  oldukça güzel birçok türden içerik barındırması hoşuma gitti. ve önce böyle bir siteyi var edenlere yani Gökhan ve Hakan’a,ardından da gerçekleştirdiğimiz röportajla beni de   dahil ettiğin için sana çok teşekkür ediyorum.

 

 

 

 

789 total views, 3 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

18/İstanbul/KOZMETOLOJİ

Leave A Reply

Ankara Temizlik Canli Casino NetSpor Haber