Norveç Kadınları Zorunlu Askerlik Yapacak mı?

0

2013 yılından beridir tartışma konusu olan “Norveç Kadınları Zorunlu Askerlik Mi Yapacak?” sorusu geçtiğimiz günlerde cevap buldu.

Uzun yıllardır gönüllülük esası ile askerlik yapabilen norveç kadınları artık zorunlu askerlik yapacak!

19 yaşını dolduran her genç kadın gidip bu vatani görevini yerine getirmek zorunda tutulacak.

90’lı yıllardan beridir süregelen denizaltı ve jet pilotluğu yapan bu kadınların, geçtiğimiz günlerde erkekler gibi zorunlu askerlik yapacakları konusu kesinleşti..

image

Bay/Bayan Aynı Koğuşu Paylaşacak

Kadınların da zorunlu askerlik yapacağı kesinleşen Norveç’te kadınlar ve erkekler arasında ayrım yapılmaksızın aynı kopuşu paylaşacakları ve karma bir sistem olacağı duyuruldu.

image

Son 4 Kadın Savun Bakanı Seçildi!

Parlamento da bu konu hakkında oldukça tartışma olan “Kadınlara Zorunlu Askerlik” konusu üzerine, ülkede seçilen son 5 savunma bakanının 4 ü kadınlardan seçildi .

image

Kadınlara Zorunlu Askerlik Yapan İlk Nato Ülkesi

Bilindiği üzere Norveç, Nato üyesi olan bir ülke. Kadınlara zorunlu askerlik yasası çıkardığından beridir de Nato ya üye olan ve kadınlara askerlik görevini zorunlu yapan ilk Nato üyesidir..

Avrupa dışı olarak kadınlar sadece İsrailde askerlik yapmaya zorlanıyor.

Şimdiden başladılar bile!

Şimdiden askerlik eğitimine başlayan bir grup kadının yakın dövüş ve ateş eğitimi almaya başladıkları da dikkatlerden kaçmadı.

2016 yaz ayından itibaren yürürlüğe giren yasa, en küçük 97 doğumlu ve 19-44 yaş aralığındaki, sağlığı, gücü ve kuvveti yerinde, zihinsel ve işlevsel fonksiyonları normal olan tüm kadınların 1 yıl 7 ay sürmek üzere orduda askerlik görevi yapacakları bildirildi.
Onaylanan yasa çerçevesi içerisinde, savaş ve benzeri durumlarda kadınların da erkekler gibi sorumlu tutulacağı bildirildi..

324 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply