Norveç Hakkında Bilmediğiniz Şeyler

0

Kuzey Avrupa’da İskandinav Yarımadası’nın batısında bulunan bir ülke Norveç. Anayasal monarşi ile yönetilmektedir. Başkenti Oslo’dur. Norveç NATO üyesidir. Norveç’in en önemli sorunu nüfusun azalmasıdır. Dünyanın en yüksek asgari ücreti Norveç’tedir. Norveç’in deniz sınırları içerisinde petrol bulunması ülkeyi zenginleştirmiştir. Kişi başına düşen milli gelir dünya üzerinde ilk beş içerisindedir. Ülkenin başkentinde birçok festival düzenlenmektedir. Bunlardan en meşhuru başkent sınırlarını geçse dahi kuzey ışığı festivali. Kuzey ışıklarının büyüsünün en çok hissedildiği yerlerden biri de Norveç’te gerçekleştirilen Tromso Kuzey Işıkları Festivalidir. Festival jazz’ın ve kuzey ışıklarının büyüsünü birleştiriyor. Kuzey ışıklarını izlemek için en iyi vakit ise akşam 6 ile sabah 1 arası. Eylül ayından Mart ayına kadar Kuzey ışıklarını daha net bir şekilde görebiliyoruz.2015-07-06-niles-gNorveç hakkında bazı ilginç bilgiler ise şöyle :

1- Kedileri ensesinden tutamazsınız. Çünkü yasak bu kurala uymazsanız hakkınızda dava açılabilir. Para cezası alabilirsiniz.

2- Norveç’te her yerden alkol alamazsınız. Her yerde sabit bulunan vinmonopolet adlı yerlerden alabilirsiniz ancak.

3- Alkollü araç kullanmak çoğu ülkede yasaktır ama Norveç’te daha önem verilir. Norveç’te alkollü araba kullanırken yakalanırsanız 30 gün hapis cezası , 1 yıl ehliyete el koyma ve aylık gelirinizin %10u kadar cezaya çarptırılırsınız.

4- Pazar günü alışveriş yapmak yasaktır. Noveç’te pazar günleri süpermarketler kapalıdır. Eğer acil bir şey almanız gerekiyorsa benzin istasyonlarında bulunan dükkanlardan yani petrollerden karşılayabilirsiniz.

5- Zorunlu olmadığı sürece köpeğinizi kısırlaştıramazsınız.

6-İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana öldürülen polis sayısı sadece 10’dur.

7- Kayak sporunun doğduğu yer Norveç’tir. Kayak sporu anlamına gelen ski Norveç’te odun parçası anlamına gelmektedir.

8- Norveç’te her mahkum kendi hücresinde internete girme özgürlüğüne sahiptir.

265 total views, 2 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply