Neden 80’ler ve 90’lar En Güzel Müzik Çağı ?

0

Bazı insanların belli müzik tarzları vardır,bazı insanlarsa kulağıma ne güzel geliyorsa dinliyorum der.Kimisi pop sever,kimisi rock,kimisi metal ya da kimisi Türk sanat müziği.Günümüzde de elbette sevdiğimiz şarkıcılar,gruplar var fakat tartışmasız hiçbiri eski müziğin tadını asla veremiyorlar ! Peki ya kim bu 80’lerin ve 90’ların müzisyenleri ?

Nirvana

Grup Washington’da 1985 yılında kuruldu.İlk single’ları Love Buzz’ı 1988’de çıkarttılar,1989’da ise ilk albümleri Bleach’i çıkardılar fakat müzik dünyasında çığır açan ve Nirvana’nın çıkış yaptığı albüm ise 1991’de çıkardıkları Nevermind albümüdür.Grup üyelerini Kurt Cobain,Krist Novoselic,Dave Grohl oluşturur.Kurt’un ölümüyle grup dağıldı,Dave Grohl Nirvana’dan sonra Foo Fighters’da çalmaktadır,Kris Novoselic ise önce Sweet 75’te ardından da Eyes Adrift’te çalmıştır.Şimdi ise Flipper’da çalmaya devam etmektedir.Kurt Cobain’in İntihar Mektubu ;

”Daha çocukça şikayetleri olan, tükenmiş, deneyimli bir ahmağın ağzından konuşuyor olmak. Bu bayağı kolay anlaşılabilir bir not olmalı. Yıllar boyunca,diyelim ki, cemiyetimizin serbestliği ve benimsemesi ile ilgili ahlak punk rock 101 derslerinden alınan öğütlerin ne kadar doğru olduğunu kanıtlamıştır. Çok uzun yıllardır okuyup yazmakla birlikte dinlemekten, yaratmaktan da olduğu gibi heyecan almadım. Bunlar için kelimelerle anlatılamayacak bir suçluluk duyuyorum.

Mesela sahne arkasındayken ve ışıklar sönüp kalabalığın çılgın tezahüratı karşısında, beni hayran olduğum ve kıskandığım Freddy Mercury’e olduğu gibi etkilemedi. Gerçek şu ki sizi aptal yerine koyamam. Hiçbirinizi. Bu basitçe ne sizin ne de benim için adil değil. Aklıma gelen en kötü suç, insanlara karşı sahtekarlık yapıp %100 eğleniyormuşum gibi görünerek dolap çevirmek. Bazen sahneye çıkmadan önce saati yumruklamak, zamanı durdurmak geçiyor içimden. Kulisteyken, ışıklar söndüğünde duyduğum çığlıklar da etkilemiyor beni.
Gücümün yettiğince değer vermek için her şeyi denedim ve deniyorum. Tanrım, inan bana deniyorum, ama bu yeterli olmuyor. Benim ve bizim birçok insanı etkilediğimiz ve eğlendirdiğimiz gerçeğine saygı duyuyorum. Elden kaybolduktan sonra kıymet veren biri, o narsistlerden biri olur. Ben çok hassasım. Bir zamanlar bir çocukken sahip olduğum hevesi yeniden kazanmak için biraz uyuşmaya ihtiyacım var. Son üç turumuzda şahsen tanıdıklarıma ve müziğimizin hayranı olan tüm insanlara daha çok değer verdim, ama hâlâ herkes için beslediğim asabiyet, suçluluk ve anlayışı aşamadım.

Hepinizin içinde iyilik var ve sanırım insanları çok fazla seviyorum. Öyle çok ki, bu beni mutsuz hissettiriyor. Üzgün, küçük, hassas, değer vermeyen balık burcu. İsa oğlum! Neden tadını çıkarmıyorsunuz? Bilmiyorum!İhtiras ve anlayış yemini eden cazibeli bir karım var ve bana eski halimi çok fazla hatırlatan bir kızım. Sevgi ve neşe dolu, her gördüğü insanı öpüyor çünkü herkes çok iyidir ve ona kimse zarar vermez! Frances’ in üzgün, kendine zarar veren, ölü bir rock’çı olduğumu düşünecek olmasına dayanamıyorum. İyi yapıyorum, çok iyi. Ve minnettarım, ama yedi yaşından beri insanlara karşı genel bir nefret duydum… Sırf insanlara iyi geçinmek ve anlayış sahibi olmak çok kolay görünüyor diye. Anlayış! Sanırım sadece insanları çok sevdiğim ve onlara çok üzüldüğüm için. Geçen yıllar boyunca mektuplarınız ve ilginiz için alevler içindeki mide ağrısı cehenneminden hepinize teşekkür ediyorum.

Ben çok kararsızım, ümitsizim! Artık eski tutkum yok, ve şunu hatırla, sönüp gitmektense yanmak daha iyidir.

Barış, sevgi ve hoşgörü dileğiyle,Frances ve Courtney sunaginizda olacagim.lutfen devam et Courtney.Frances icin hayati cok daha mutlu olacak bensiz…Sizi seviyorum, sizi seviyorum!”

NOT:KURT COBAIN’İN HER NE KADAR İNTİHAR ETTİĞİ SÖYLENİLSE DE BİRÇOK KANIT ONUN ÖLDÜRÜLDÜĞÜNÜ GÖSTERMEKTEDİR !

nirvana, kurt cobain, and grunge resmi

Guns N’ Roses

1985 yılında Los Angeles’ta kurulmuş olan grup,ilk albümleri Appetite For Destruction ise 1987’de satışa sunuldu.Sweet Child O’Mine ile Billboard’da bir numaraya yükselen grup 1988’nin sonlarına doğru zirveye çıkmışlardı.1994’de Gilby Clarke gruptan ayrıldı ayrıca  1997- 2000 yılları arasında grup büyük bir sessizliğe gömüldü.2001’de yeni yıla girerken yeniden dönen Guns N Roses en son 2016 Coachella Festivalinde performans sergiledi.Grup asi tavırlarıyla bilinse de,AMA gibi ödül törenlerinde canlı canlı küfretmeleri,uyuşturucu ve içkiyle sürekli gündeme düşseler de grup üyelerinin geçmişi ve yaşantıları hakkında kimsenin pek bir bilgisi olmadığını itiraf etmek lazım.Grup üyelerinin oldukça acı dolu bir çocuklukları,aile problemleri vardır.Axl’ın Stockholm da tutuklanmasının üzerine kefaretle dışarı çıktığında ”Bu olayın konsere gölgesini düşürmesine izin vermeyeceğim” demesi onun nasıl biri olduğunu ortaya koymaktadır.Ne olursa olsun onlar müzikleriyle anılmayı hak ediyorlar,gündeme de bu şekilde gelmeliler ! Yaşadıkları neyse ne Guns N’ Roses efsane gruplar arasındadır.

Guns N' Roses’ın Doğuşu

 

Depeche Mode

1980 yılında kurulan grup,ilk albümleri olan Speak & Spell’i 1981’de yayınlamıştır.Elektronik müziğin kralı sayılabilecek Depeche Mode 80’li yıllardan günümüze kadar başarısını kaybetmeden korumuştur.New Wave efsanesi birkaç kez Türkiye’de de konser vermiştir.

depeche mode resmi

Metallica

Grubun kuruluşu 1981 yıllarında Lars’ın The Recycler gazetesine verdiği “Davulcu, Tygers of Pan Tang, Diamond Head ve Iron Maiden çalan birilerini arıyor” ilanına, Leather Charm grubundan Hugh Tanner ve James Hetfield’ın cevap vermesiyle kuruldu.Grubun ilk konseri 14 Mart 1982’de Anaheim ‘Radio City’de olmuştur hatta o konserde Dave’in gitarının telinin kopması üzerine konserin headliner grubu Krokus’tan ödünç gitar almışlardır.

metallica resmi

The Smiths

1982’de kurulan grup Manchester’da kurulmuştur.Rahat hissettiren,yağmur yağarken dinlediğiniz o şarkılar var ya işte tam da o tarz da şarkıları olan,şarkı sözlerinin de etkileyici olduğu grup.Diğer gruplar kadar popüler olmaması ise sırf hava atmak için bir şarkısını dinlemediği grupların adını anan insanların arasında isminin yer bulmayacağı anlamına geldiğinden aslında hoş hissettirir insana.

music, the smiths, and MGMT resmi

Bon Jovi

1983’de Jon Bon Jovi tarafından kurulmuş olan grup ilk albümü 1984’de çıkmıştır ama ondan önce Jon Bon Jovi 1982 yılında Runaway isimli şarkısının kaydını yapmıştır.Grubun çıkışı ise 1986 yılında Slippery When Wet albümü ile olmuştur.90’lar da ise Keep The Faith albümüyle geri döndüler.Başlarda Rock,Heavy tarzında iken gittikçe yumuşayan müzikleriyle pop-rock tarzına kaymışlardır.Fakat Bon Jovi’yi duymamış bir insana rastlamak neredeyse mümkün değildir ! 

kiss and bon jovi resmi

Red Hot Chili Peppers

1983’de kurulmuş olan grup ilk albümlerini 1984’de çıkarmıştır.En ses getiren albümleri Blood Sugar Sex Magik diyebiliriz, Californication da büyük başarılar elde etmiştir.Alternatif Rock’ın en başarılılarından olan RHCP Mayıs ayında yeni albümlerinin ilk şarkısını yayınlamıştır.En son Türkiye konserlerini 2012’de vermişlerdir.

Green Day

1987’de kurulan Punk Rock grubu olağandışı albüm satışları nedeniyle tüm zamanların en başarılı punck rock grubu ünvanına sahiptirler. Çocuk yaşta çalmaya başladıkları gitarlar ve bateriler ile,yazdıkları şarkılarla bugün bu başarıya sahip olmayı hak etmişlerdir. İlk albümlerini 1990 yılında yayınlamışlardır ama en çok sevilen albümleri 1994’de yayınlanmış olan Dookie’dir. Green Day dinlememiş bir punkcıya ancak gülünür.

green day, billie joe armstrong, and mike dirnt resmi

Oasis

Machester’da 1991’de kurulmuş olan grup daha ilk albümlerinden büyük bir çıkış elde etmiştir. Definitely Maybe albümündeki her şarkı hit olmuştur ama dünya çapında isimlerini duyuran albümleri (What’s the Story?) Morning Glory olmuştur. Her ne kadar sevmeyenleri çok olsa da Beatles etkilerinin gözükülmesinden dolayı taklitçi olmakla suçlanırlar sık sık ama ilham aldıkları şarkılar olsa bile yeteneklerini göz ardı etmek gibi bir düşünce olamaz.

liam gallagher, noel gallagher, and oasis resmi

475 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik