Nasıl Daha İyi Basketbol Oynanır? İyi Bir Basketbolcu Olmanın Püf Noktaları!

0

Evet, basketbol birçoğumuzun hayatında kıyıda köşede de olsa yer kaplamıştır. Bir de bu sporu hayatında daha büyük yerlere koyanlar var. Veyahut koymak isteyenler.

tumblr_nxtpwruxHP1ufuoixo1_500

Fizik, matematik, voleybol, sanat, müzik… her işte ve her konuda olduğu gibi, en büyük ipucu ‘pratik’tir. Bir iki ay sürekli basketbol oynayan insan, senelerce basketbol oynayan bir insandan daha iyi bir oyuncu olabilir. Bir koşucuyu 1. yapan, bitiş çizgisini geçerken attığı adım değildir, herkes uyurken uyanıp attığı adımlardır. Çalışmak, her şeyden önemli.3fa92f3b-8166-46a4-8505-70e9a266a8ce

Bir noktada iyiyseniz onu tekrarlamak ve iyi hissetmek yerine kötü olduğunuz yeri seçin. Sinir olsanızda, kötü hissetsenizde… düşmeden, kalkamazsınız!

Şutlarınız kötüyse, alın en yakın dostunuzu elinize ve herhangi bir pota bulun. Sürekli ve durmadan şut atın. Pratik başarının atasıdır. Şutunuz evereste bile gitse, potaya değmese bile asla pes etmeden sürekli alın atın. Bir süre sonra faredeceksiniz ki, neredeyse attığınız her şut giriyor!

IMG_20160507_200633

Arkadaşınız yoksa bile, duvarın karşısına geçip pas çalışın. Topu sürerek koşun. Ne işe mi yarayacak? Zaten topu sürmeyi biliyorsun, evet. Fakat bildiklerini tekrar ettiğinde, aslında hiçbir şey bilmediğini fark edeceksin 😀 Daha hızlı koş, daha hızlı sür. Potanın uzağından başla. Evet, yanlış duymadın. Şut atmaya üçlükten başla. Şut atmayı bilmiyorsan bile, uzaktan atmanın faydalarını tahmin bile edemezsin. Belki yetişmeyecek, belki alakasız yerlere gidecek, belki bir türlü isabet etmeyecek… fakat gün geçtikçe farkettiğin şey; güçlü bilekler, isabetli şutlar ve çok daha güçlü kollar olacak!

535beafd409fe36d5047a11b

Zıplamanızı geliştirmeyi unutmayın, evde dururken zıplamak bile antrenmandır. Bir hareketi yapmak için sürekli tekrar edin, 40 kez vurgulamak lazım bunu. Maçları izleyerek taktiğinizi geliştirin, pozisyonunuza göre oynayın fakat her pozisyona hakim olun. Top kontrolü çok önemli, fundemental denilen hareketlerden sık sık yapın. Temel hareket ve adam geçme hareketlerine hakim olun, bu da sürekli o hareketleri tekrarlamaktan geçiyor. Yapamasanız da çalışın, elbet bir gün denerken kendiliğinden olduğunu göreceksiniz. Ve son olarak; zeki, çevik, ahlaklı olun!

IMG_20160508_214901

883 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Mizah Editörü / Sosyal Medya Sorumlusu.

Leave A Reply