NASA’nın Şişme Oda Projesi Başarısız Oldu

0

Uzay turizimi, uzayda tatiller… Aslında bunlar artık o kadar uzak değil.NASA’nın “genişleyen oda” projesi astronotlara daha büyük bir yaşam alanı sağlayacak bir proje olarak kabul edilirdeken uzay otelleri gibi hayallerimizin temeli olacağı düşünülüyor.

bln

Fakat NASA’nın oldukça ümitli olduğu bu proje başarısızlığa uğrayınca askıya alındı.Oda Astronot Jeff Williams tarafından şişirilmeye başlandı.  3,5 saat çabanın ardından odanın çok yavaş bir şekilde şişmesi üzerine Astronot Williams’a, istasyona geri dönme talimatı verildi.Odanın 4 metre uzunluğuna ve 16metreküp hacime ulaşması bekleniliyordu.Astronot Jeff Williams’ın sürekli odaya hava vermesine rağmen oda sadece birkaç santimetre genişledi.Bu modüller ileride aylar sürecek Mars yolculukları için astronotlara daha geniş yaşam alanları oluşturulması ile gündemde.

İşte modülün nasıl çalıştığı hakkında kısa bir video.

Dayanıklılık Testi

Şimdilik uzay istasyonuna kenetlenen oda bir tek kişilik elbise dolabı büyüklüğünde. Ancak daha sonra çok daha büyük modelleri yapılması umuluyor.Deneme süreci boyunca odadaki ısı, basınç ve radyasyon da alıcılarla izlenecek.Uzmanlar bu şişme odaların, en az klasik metal modüller kadar sağlam oluğ olmadığını araştırıyor. Beam, Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA ile ucuz oteller zinciriyle servet kazanan Amerikalı girişimci Robert Bigelow’un ortak projesi.Robert Bigelow’in planları arasında ileride bu odalarla bilimsel çalışmalar ve hatta turizm için uzayda konaklama olanakları sağlamak yer alıyor.

Gelişmeleri NASA’nın twitter hesabından da takip edebilirsiniz.

 

236 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Test,Astronomi ve Gündem Editörü

Leave A Reply

Ankara Temizlik