Nargile Nedir Nasıl Yapılır?

0

Nargile; yüzlerce yıla dayanan, doğu kültürünün geleneksel, düzenek halinde olan tütün içme aracıdır. Tarihte, Mimar Sinan’ın Süleymaniye Camii’nin giriş üzerine hava tahliye aralığı yaptığı ve nargileyi bunu test etmek için içtiği yazar. Panaıt Istrati adlı Romen yazar da nargile kültürünü “Nerrantsula” adlı kitabında dillendirmiştir. Evet, nargile kültür haline gelmekle birlikte adap kelimesini de içine almıştır. Yavaş yavaş içildiği takdirde adaba uygun olur.

osmanli-nargile
Nargilenin Kısımları

Şişe: Suyun olduğu bölüm. Bu bölüm, seramik ya da cam yapıdan olabilir.
Ser: Gövde kısmıdır. Birleşimlerin merkezi de diyebiliriz. Yukarısında lüle, aşağısında şişe, marpuç yuvasına da marpuç takılır.
Lüle: Tütün konulan delikli tablaya denir. Lüleyi hazırladıktan sonra üstüne közleri koyarız.
Marpuç: Dumanı ulaştıran hortuma denir. Ser’in marpuç ağzına takılır.
Küllük: Közün konulduğu ve küllerin düştüğü yerdir.

Ek olarak
Sipsi: Marpucun ucuna takılan küçük ağızlık. Hijyen açısından kullanılır.
Tepsi, rüzgarlık: Genellikle büyük nargileler de küllük yerine daha büyük bir şekle sahip olan küllerin düşmesi közün konulması gibi işlevlere sahip bölüme tepsi denir. Küllerin uçmaması, közün düşmemesi/sönmemesi açısından kullanılan, silindir şekilde altı ve üstü açık bir aparattır.

nargile-parts
Nargile Nasıl Yapılır?
En başta, nargile közünü ocağın üstüne koyarsanız bu esnada nargilenin diğer gerekenlerini yapmaya koyulabilirsiniz. 2 adet köz yeterli olacaktır. Bir kısmı olduktan sonra, diğer kısmına döndürürseniz ve olma esnasında hafif üflerseniz daha çabuk ve iyi yanmasına yardımcı olursunuz. 2 adetten fazlası tütününüzü yakabilir. Şişeye, ser borusu şişenin içindeyken ucunu biraz geçmesi fakat daha fazla olmaması şartıyla su konur. Ser’i yerleştirdiğinizde, marpuç yuvasından su miktarını kontrol edebilirsiniz. İçinize çektiğiniz zaman, fokurdama sesi geliyorsa su miktarında sorun yok demektir. Daha sonra, marpuç yuvasına marpucu takabilirsiniz. Gelelim lüle kısmına, lülenin içine az ya da çok olmamak aynı zamanda tütünü bastırmamak şartıyla tütün konur. Elinizle tütünü ayırır ve bastırmayacak şekilde koyarsanız tütününüz daha iyi yanar. Ayrıca tütün miktarı lüleyi geçmemelidir. Sonrasında, folyoyla üstü kapanır ve hava almayacak şekilde lüleye sarılır. Tütünün yanması için folyoya delikler açmanız gerekir. Burada da abartıya kaçmamak iyi olacaktır. Bunu bir iğne ya da kürdan yardımıyla yapabilirsiniz. Sadece köz aşaması kaldıktan önce, marpuçla marpuç yuvasının birleşimini bantlamanızı tavsiye ediyorum hava alıyorsa. Aynı şekilde, şişe ve ser birleşimi içinde geçerli. Son olarak, iyice yandığına emin olduğunuz közleri lülenin üstüne koyarak açma işlemine başlayabilirsiniz. Güçlü bir şekilde marpuçtan dumanı çekmeye çalışın. Bir süre sonra duman gelecektir.

maxresdefault
Bazı nargile çeşitleri şunlardır:
Muz, nane, limon, yeşil/kırmızı elma, çift elma, mango, portakal, vişne, kapuz, kavun, çilek, mandalina, şeftali, üzüm, kahve, kola, damla sakızı, Hindistan cevizi, mavi sakız, bal, anason, çikolata, viski, karamel, yasemin, vanilya, gül, cappuccino, kayısı, frambuaz.

Karışım Önerisi:
Çikolata-Viski
Karpuz-Çilek
Hindistan Cevizi-Cappuccino
Bal-Muz
Nane-Üzüm
Çikolata-Vanilya
Vanilya-Damla Sakızı
Kahve-Gül

11824028_10206564167598499_1013751482_n
Nargile içmek için bir yere gittiğinizde, size bir sürü seçenek sunarlar. Buzlu marpuç, su yerine süt konulması. Hatta bazı yerler suyun içine meyve koyar, bazı yerler lüle yerine bu işlevi bir meyveyle görür. Fakat 3-4 hafta oldu ya da olmadı emin değilim. Nargile suyuna balık koyan bir işletme gündeme geldi. Yeni şeyler denemek, herhangi bir alet üzerine acaba daha ne koyabilirim diye düşünmek çok güzel ama canlı bir varlığı bu şekilde kullanmak/zarar vermek kesinlikle tasvip edilemeyecek bir davranış. Lütfen zevkleriniz uğruna can taşıyan bir varlığa bu tarz hareketlerde bulunmayınız. İnanın estetik anlayışı bu değil.

Ankara HuQQa Cafe-Akvaryum Nargile!

CpKbR6lW8AA0rMSCpKbR6qW8AAFExC

 

655 total views, 3 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Merve Acar, 18 yaşındayım. Yarışmaya esprisini yapmayacağım. Denizli'de yaşıyorum. Lise bitti, li se bit ti. Birazcıkta üniversitede sürüneyim diyorum. Bu kadar, ha bu arada merhaba.

Leave A Reply

Ankara Temizlik Canli Casino NetSpor Haber