Mumyalama Nedir ?

0

Mumyalamayı anlatmadan önce mumyadan başlayalım isterseniz.Ölümsüzlüğü bedende yaşatma sanatı da denilebilir. Mumyalama tabi ki sadece kumaşla ölü bedeni sarmak değildir.Mumyalama bulunmadan önce ölülerini kuma gömmüşler ama çürümeden korunmasını başarılamamıştır. Mumya,çeşitli işlemler uygulanmak suretiyle çürümesi önlenerek bozulmadan kalması sağlanan cesettir.Mumyalama geleneği ise çok tanrılı dinlerden kalmadır.İlk örnekler Antik Mısır’da M.Ö 15.yüzyılda bulunmuştur.Eski Mısırlılar mumyacılıkta çok ileri gitmişlerdir.Ölülerinin ruhlarının öteki dünyada dirilip yeniden bedenlerine döneceklerine inandıkları için bedenlerin sağlam kalması amacıyla mumyalamaya büyük önem verirlerdi. Bunun üzerine mumyalama meslekleri bile oluşmuştu. Önce ölünün burun kıkırdağı kırılır ve beyniyle iç organları alınır bu işlem sırasında sadece kalbe dokunulmaz çünkü ölümden sonra hayatta kalbin hesap vereceğini düşünürler.İçini temizlerler ve hurma şarabıyla yıkarlar ardından güzel kokularla doldurularak ceset yetmiş gün katrean içinde yatırılır.Formülü hala bilinmeyen bir sıvı ilaç etlerin çürümesini engellemek için cesede sürülür.Organların işlemi bittikten sonra ceset tekrardan yıkanır ve keten kumaşla sımsıkı sarılır ve insan biçiminde yapılmış tabuta yerleştirilir. Firavunları halktan farkta özellikte mumyalamışlardır. Ölen kişinin önemine göre yapılanlar farklılık gösterebilir.s-498bdb4f4cb749362fb5b157b7ff87af168357cbeski-misir-39-da-mumyalama-nasil-yapilirdi--743323

Bazı Ünlü Mumyalar;

*Tutankamon’u bir başka adıyla Kraliçe Hatşepsut. Diğer firavunlardan ayıran özelliği,mezarı hiç soyulmayan ve tüm hazinesi günümüze kadar ulaşan tek firavun olmasından kaynaklanır.

Tutankamon’un mezarı arkeolog Howard Carter’ın 1 Kasım 1922 günü KrallarVadisi’nde hiç kazılmamış bir alan keşfetmesiyle ortaya çıkarıldı.İçerisinde hazine bulan mezarlık dünya çapında büyük yankı uyandırdı.Fakat bu keşifin ardından birbiri ardına esrarengiz olaylar yaşamaya başlanmıştır. Öncelikle Carter’ın çok sevdiği kanaryası nereden geldiği belli olmayan bir kobra yılanı tarafından yendi.Kazıların parasını sağlayan İngiliz Lordu Carnavron vefat etti.Firavun’un mezarında bulunan hiyeroglif yazısıysa olayların tuzu biberi oldu “Firavunun mezarına her kim dokunursa ölümün kanatları onu saracaktır.”

Tutankamon’un kaç yaşında olduğunu bulmak için X ışınlarını kullanarak inceleme yapan radyolojist Archbiald Reid vefat etti.Bütün ölümlerin ardından mezarlarda zehir üreten bir tür bakterinin olabileceği iddia edildi fakat bir kanıt getirilemedi.

Dr.Gamaleddin Mehrez,Mısır Eski Eserler Bölümü Müdürüydü ve lanete kesinlikle inanılmaması gerektiğini söylemişti bu sözlerinin üzerinden bir ay geçtikten sonra öldü.

355 total views, 2 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik