Muhammed Ali Kimdir? Neden Öldü?

0

Müslüman olmadan önceki ismi Cassius Marcellus Clay Jr. olan Muhammed Ali, 17 Ocak 1942’de Kentucky Louisville’de dünyaya geldi.

12 yaşına geldiğinde boks ile tanıştı ve kısa bir süre içersin de  National AAU ve Altın Eldiven Şampiyonası’nda amatör kayıtlara ismini yazdırmayı başardı. Henüz 18 yaşındayken Roma Olimpiyatları’nda altın madalya kazandı. 22 yaşına geldiğinde S. Liston’u yenerek boks alanında dünya şampiyonluğu elde etti. Bu zaferde hemen sonra ise din değiştirdiğini müslüman olduğunu açıkladı ve Muhammed Ali ismini aldı.

ma2

1967’de 25 yaşındayken 3 yıl boyunca boks’a ara vermek zorunda kaldı. Onlar kendisine zarar vermediği için savaşmayacağını belirterek Vietnam savaşına katılmayan Muhammed Ali, 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Bu sürede lisansı ve pasaportu elinden alındı, maddi sıkıntılar yaşadı ve hatta iflas etti. Fakat 1970’de davayı kazanıp tekrardan boks yapmaya başladı.

Herkes 3 yılın ardından henüz galibiyete hazır olmadığı konusunda hemfikirdi ve ardından Muhammed Ali’nin Ken Norton’la yaptığı savaşta çenesini kırıp maçı kaybedince yakınları da dahil herkes onun kariyerinin biteceğini düşündü. Fakat o azmedip tüm rakiplerini yendi.

1978 yılında 3. kez Dünya Şampiyonluğu elde etti ve aynı yıl içerisinde boksu bıraktı. 1984 yılında Parkinson Hastalığına yakalandı ve buna rağmen büyük para miktarı karşılığında iki kez daha maç yaptı fakat kaybetti.

Bunun gibi saymakla bitmeyen daha bir çok başarısı var. Onu sadece boksör olarak anmamak gerek. İslamiyeti seçtiği ve Vietnam savaşına katılmadığı için mesleğinden uzaklaştırıldı, iflas ettirildi. Buna rağmen o bu süreç içerisinde bir çok üniversiteye gidip İslamiyeti anlatarak İslamı yaymaya çalıştı.

ma3

Yakalandığı hastalık yüzünden bir süreliğine gözlerden uzak bir yaşam sürmek isteyen Muhammed Ali, ringlerde geçirdiği 20 yıl boyunca ‘ bütün zamanların en iyisiyim ‘ sözünü defalarca kanıtladı.

Muhammed Ali, hastalığı nedeniyle Aralık 2014’de hastaneye kaldırılmıştı. Onu en son Arizona’nın Phoenix kentindeki Celebrity Fight Night adlı yardım etkinliğinde görmüştük. 2014’den bu yana hastanede tedavi gören Muhammed Ali, dün gece gelen haberle tüm sevenlerini yasa boğdu. Muhammed Ali 3 Haziran 2016 gecesinde tedavi gördüğü hastanede can verdi. Doktorları ölüm sebebini ‘solunum yetmezliği’ şeklinde açıkladı.

440 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Berfin.

Leave A Reply

Ankara Temizlik