‘Moda Okulu’ Merceğinde Türkiye

0

Eminim moda denen bu büyülü dünya, birçoğumuzun en büyük hayalleri arasındadır. Tüm o renkler, kıyafetler, kostümler… Sizler belki işin tasarım aşamasında yer almak istiyorsunuz, belki bu harika kıyafetleri, ayakkabıları başkaları için uyumlu hale getirmeyi seçtiniz ya da tüm bunları bir moda dergisinde yazmakta olabilir hayaliniz.

Tüm bu hayalleriniz gerçek yapma adına sizler için, Türkiye’nin önde gelen moda okullarını bir araya topladık. Eğer hayaliniz gerçek olsun istiyor ve bunun için eğitim almak için kendinize bir okul arayışı içerisindeyseniz, işe bu yazıyı inceleyerek başlayabilirsiniz.

imaİstanbul Moda Akademisi (İMA)

‘Moda Okulu’ kavramı ele alındığında şüphesiz akla gelen ilk isim İstanbul Moda Akademisi’dir.

Okul 2007 yılında Avrupa Birliği, Ekonomi Bakanlığı ile İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) işbirliğiyle kurulmuştur. Aynı zamanda Uluslararası Moda Okulları Birliği (IFFTI) üyesidir. Akademik alanda da University of Arts London/London College of Fashion, Polimoda, Institut Français de la Mode, Nottingham Trent University gibi dünyaca ünlü okullarla iş birliği halindedir.

İMA’nın Akademik programlarına baktığımızda Moda Tasarımı ve Teknolojisi Lisans Programı, Moda Tasarımında Kalıp ve Model Geliştirme Programı ve de Moda Tasarımı ve Yönetimi Lisansüstü Diploma Programını görmekteyiz.

Profesyonel Gelişim Programlarında ise Moda Tasarımı Diploma Programı, Modada Lüks Marka Yönetimi, Görsel Mağazacılık ve Vitrin Tasarımı, Moda Perakendesinde Mağaza Yönetimi, Modada Blog Yazarlığı ve Sosyal Medya, Moda Editörlüğü, Styling, Moda Tasarımında Photoshop ve Illustrator bölümlerini görmekteyiz.

 

kaiyerKariyer Eğitim Kurumları

1989 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak kurulan bir okuldur. Kurumun şu an ki amacı 2017 yılında Londra işbirliği ile var olan başarısını dünya çapında platformda gösterebilmektir.

Merkezi Nişantaşı yanı sıra Bakırköy, Kadıköy ve Şirinevler şubeleri de bulunan okul her yıl 3000’e yakın öğrenci ağırlamaktadır.

Okul Moda ve Güzellik sektöründe birçok ilki gerçekleştirmiştir.

Moda Eğitim Programlarında; Moda Tasarımı, Modelistlik, Stilistlik, Gerber / Assyst Eğitimi bölümleri vardır.

Profesyonel Gelişim Programlarında;  Görsel Mağazacılık ve Vitrin Yönetimi Moda ve Lüks Marka Yönetimi, Denim Dreamer, Moda Tasarımında Photoshop & Illustrator ve Koleksiyon Planlama ve Oluşturma eğitimleri verilmektedir.

Istituto Di Moda Burgo Türkiye

 

Istituto Di Moda Burgo Türkiye

1961 yılında Fernando Burgo tarafından kurulan okul, her yıl 80 farklı uyruğa sahip 10.000 öğrenciye eğitim vermektedir. Okulun Türkiye dâhil 30 resmi şubesi bulunmaktadır.

IMB’ de her zaman IMB tarafından oluşturulan eğitim gereçleri kullanılmaktadır. Eğitmenler düzenli bir biçimde IMB Milano’da düzenlenen eğitim kurslarına alınırlar. Okulun aynı zamanda Piattaforma Sistema Formativo Moda ve Camera Nazionale della Moda Italiana okulları ile ortaklıkları bulunmaktadır.

Okulda düzenlenen programlardan söz edecek olursak;

 • Fashion Design
 • Fashion Stylist
 • Pattern Making Course
 • Dressmaking Course
 • Fashion Design Course

vakko

 

Esmod İstanbul (Vakko)

Dünyanın ilk moda okulu olarak kabul edilen Esmod, 1841 de Paris’te kurulmuştur. Türkiye’nin köklü moda markalarından Vakko ile işbirliği içerisindedir.

1841 yılında Alexis Lavigne tarafından kurulan moda okulu dünyanın ilk moda okulu olmuştur. İçerisinde Türkiye’nin de bulunduğu 15 ülkede eğitim vermektedir.

Diploma Programlarında; Moda Tasarımı ve Yaratımı Diploma Bölümü 2 ve 3 yıl olmak üzere iki çeşit sertifika bulunduran bir bölümdür.

Sertifika Programlarında; Stil Danışmanlığı Sertifika Programı, Moda Tasarımı Sertifika Programı, Kalıp Teknikleri ve Uygulamaları Sertifika Programı, Kumaş Tekstil ve Teknolojisi Sertifika Programı bölümleri bulunur.

 

 

LaSalle-Istanbul_logoLaSalle Collage İstanbul

Genel merkezi Kanada olan okulun temel vizyonu İstanbul’u tasarım merkezi şehirleri arasına sokmaktır. Okul Türkiye ‘de yer alan Uluslararası ilk moda okulu olma özelliği taşır.

Eğitim programlarına bakıldığında, Diploma Programlarında Moda Tasarım Diploma Programı ve Moda Pazarlama Diploma Programı yer alır. Sertifika Programlarında ise, Stilistlik Sertifika Programı ve Modelistlik Sertifika Programı bulunur.

 

347 total views, 2 views today

Konuyu Değerlendir
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid
Share.

About Author

Kütahya/Konya - 21 - S.Ü. / Sosyoloji - Snapchat: sorunlusosyolog - Instagram: tkarateke

Leave A Reply