Mısır Piramitleri Hakkında Bilgiler

1

Hepimizin dev Mısır Piramitleri hakkında ufak tefek bilgileri vardır. Örneğin geçmiş tarihte inşa edilmiş olan ve günümüze kadar zarar görmeden ayakta kalabilmiş tek yapı dünyanın yedi harikasından biri olan Mısır’daki Gize piramidi Keops’tur.

Daha kaç tane var bu piramitlerden?

Mısır Piramitleri sekiz tanedir. Boyları da dahil olmak üzere Keops Piramidi (145,75 metre), Mikerinos Piramidi(66,5 metre), Kefren Piramidi (143,56 metre), Sakkara Piramidi (63,17 metre) ,Maldum Snefru Piramidi (93,26 m) ,Dahahur Bent Piramidi (104,85 m), Dahahur Snefru P. (103,95 metre), Sakkara Pepi II P. (52,555 metre) piramitleridir. Dünyanın ilk inşa edilen piramidi Sakarra M.Ö 2620 yılında tamamlanmıştır. İlk piramitler basamaklı yapıdadır. Elbette yapılan piramitler saydıklarımızla sınırlı değil. Bunlar yalnızca inşası bitmiş olanlar. İnşası bitmemiş ya da yapılırken yıkılan piramitler de var. Buna Sekizinci basamak yapmak istenirken yıkılan Meidum piramidini örnek olarak verebiliriz.

tumblr_m2wixw3Pan1qf80m9o1_500

Peki neden yapıldılar?

Piramitlerin içinden çıkanlardan anlaşıldığı kadarıyla firavunun mezarını,hazinesini, dönemin eşsiz sanat eserlerini içlerinde saklamak için yapılmışlardır. Firavunun hazinesini koymalarının sebebi ise öldükten sonra tekrar dirileceklerine inandıkları için firavunun dirildiğinde değerli eşyalarını yanında bulmak istemesidir.

Kim Tarafından Yapıldı?

Önceleri köleler tarafından yapıldığı düşünülmekteyken 1990 yılında bir turistin bindiği atın ayağının çukura girmesiyle gizli bir mahzenin olduğu ortaya çıkar. Mahzene girildiğinde piramitlerin yapımında görevli olan ustabaşının mezarı olduğu anlaşılır. Bu da piramitlerin köleler tarafından değil işçiler tarafından yapıldığını gösterir. Ustabaşının mezarlarının etrafındaki mezarlar seçkin kişilerinken normal işçiler onlardan daha uzakta ve toplu haldedir. Piramitler yapılırken mezarlar içindeki iskeletlerin sayımı yapıldığında tahmini olarak 200.000 kişi çalışmıştır.

Gizemleri Neler?

Piramitlerin üzerinden geçen meridyen denizleri ve karaları ikiye ayırır.

Piramitlerin içinde radar vb. aletler çalışmamaktadır.

Piramitlerin içine bırakılan kirli su bir kaç gün bekletilince temizlenir.

Piramit hangi firavunun için yapıldıysa, firavunun odasına yılda sadece iki kez güneş girmektedir. Bunlar kralın doğduğu ve öldüğü günlerdir.

Açık bir yara piramit içinde daha çabuk iyileşir.

Piramite bırakılan süt bir kaç gün bekletilince bozulmak. Daha da bekletilirse yoğurt olur.

 

530 total views, 3 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Başlarda çekingen tanımaya başladıkça içindeki deliyi ortaya çıkaran böyle manyak biri işte.

1 Yorum

  1. GErçekten dünyanın 7 harikasından biri olan Mısır piramitlerinin birbirinde özel ve ilginç sırları var. Ve asırlardır bu gizemini çözebilen bilimadamları henüz daha çıkmadı.

Leave A Reply

Ankara Temizlik