Maya Uygarlığı Nedir?

0

Maya uygarlığı Kızılderili Maya Halkı tarafından kurulan Kolomb öncesi, Amerika uygarlıklarından biridir. Orta doğu Amerika , Maya uygarlığı binlerce yıl Meksika’nın Güney Doğusunda Honduras, El Salvodar ve Guatemala’ya kadar uzanan MezoAmerika bölgesinde hüküm sürmüştür. Mayalar tahminen M.Ö 10000-11000 yıl öncesinde var olmuşlardır.

Eski Mayaların, astronomi, matematik, mimari ve sanat gibi bir çok alanda ileri düzeyde bilgileri vardır. Tıbbi alanda çok ilerlemişlerdir ve ağrı kesiciyi ilk kullanan uygarlık olmuşlardır. 26 binde bir dünyadaki eksenin değişimini  hatasız bir şekilde hesaplamışlardır.  Mayalar kan için dini törenler eşliğinde insan kurban ederlerdi. Hem tıbbı hem de dini sebepler yüzüne bir çok insanı kurban etmişlerdir. Bu olaylarla ilgili taşlara bir çok resim çizmişlerdir.

Adsız

Tarihçilere göre büyük Maya şehri 9.yüzyılda sona erdi ve Maya halkı ortadan kayboldu. En son Maya bölgesi 1967 yılına kadar varlığını sürdürdü. Bir çok kişi mayaların yok olma nedenlerini savaşa, nüfusun çok fazla artışına ve kuraklığa bağlıyor. Bazıları ise başka varlıklar tarafından yok edildiğini iddia ediyor.

Mayaların Gizemi-

Tekerlek gibi bir çok şeyin icadını bulan mayaların, kentlerinden bilinmeyen bir nedenle aniden terk etmeleri onları daha çok gizemli kılıyor. Bazı araştırmacılar ise mayaların uzaylılarla iletişime geçtiğini ve soylarının başka varlıklardan geldiğini düşünüyor. Ayrıca Yucantadaki Maya kazılarında ortaya çıkan Kristal kafatasları dünyada pek rastlanmayan anormal kafatasları dır.

mayalar-1

Taşlara ve kayalara kazıdıkları resimler ise günümüzde kullanılan uzay araçlarının neredeyse aynısı. Mayalar oyun oynamak için kortlar inşa etmişlerdir. Voleybol topuna benzeyen ancak daha ağır bir kauçuktan yapılmış bir topla oynan oyuna ”pitz” denir. Halen Maya bölgelerinde yaşayan mayalılar vardır.

351 total views, 2 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik