Matruşkaların Anlamı Nedir?

0

Ne kadar büyük görünse bile içindeki küçücük, minicik bir parçadır matruşka bebekler. O büyük görüntülerinin içini açtıkça aslında ne kadar da ufak olduklarını görürüz. Tıpkı bir insan gibi değil mi? O sert duruşunun ardında tanıdıkça öğrenilen şeyler aslında sertliğinden eser kalmadığını gösteriyor.

Peki bu matruşkaların anlamı nedir? Ne zamandan beri vardır?

Taa 1890 yıllarına dayanan matruşka bebekler Abrentsevo Malikanesine ait olan Çocuk Eğitim Atölyesinde doğmuştur. Malikane sahibi kendini sanata adamış pek çok uğraşta bulunmuş olan bir tüccardır.

Zamanlarındaki geleneksel cumartesi toplantılarından bir tanesinde ortaya bir figür getirilir. Figür içinde yedi figürü barındıran bir bebektir. Matruşka bebeklerin esin kaynağı olan figür şimdilerde çoğu hediyelik eşya mağazasında raflarda yerini tozlar içerisinde bekliyor.

İsmi neden Matruşka’dır?

Rusya’nın eski vakitlerinde işçiler arasında en beğenilen ve haliyle meşhur olan kadın ismi Matryona ve Matrioska idi. İsimlerin kökeninde Mater’in anne olduğu görülmüştür. Bunun sonucunda da yapılan bebeklerin isimleri Matruşka olarak konulmuştur.

Bebeklerin üzerlerine giydirilen kıyafetler ise genel olarak Rusların geleneksel kıyafetidir. Sarafan giydirilmiş Matruşka bebekler bazen eski Sovyetler Birliği lideri olarak da çizilebiliyor. Tabii çoğunluk geleneksel kıyafette olduğundan akıllara Matruşka bebek denildiğinde ilk olarak geleneksel kıyafetli olanlar geliyor.

En az üç, en çok on beş bebekten oluşan matruşka bebekler her zaman tek sayılıdır. Nedeni Rusların tek sayıya olan uğurlarıdır.

365 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik Canli Casino NetSpor Haber