Masonluk Hakkında Bilgiler

0

Masonluk nedir hangi amaçla kurulmuştur bununla başlayalım. Masonluk; 16. Yüzyılın sonuna dayanan en gizli örgütlerdendir. İlkeleri ve kuralları sadece üyeler tarafından bilinen; eşitlik, özgürlük, hür irade, dayanışma temeline dayalı kurulmuştur. En bilinen ön bilgi bu olmakla birlikte, üzerine kitaplar yazılan birçok araştırmaya konu olan Masonluk için bunun bir tanım olduğunu söylemek yanlış olur. Beraberinde getirdiği sırlar konusunda birçok insanın muğlâk tezleri vardır. Bir kesim, bu örgütün dünyaya iyilik/barış/huzur perdesi çekebileceğini savunurken bir diğer kesim kötülük/deizm/ateizm/sahtekârlık kavramlarının dünyayı kirletebileceğini savunur. Bu sebeple Masonluğun net tanımını yapmak bir kesimi ekarte etmek ya da fikir karşıtı olmak olabilir. Bahsedeceğim şey Masonluk içinde adı geçen bazı semboller.

8 SİYON YILDIZI İÇERİSİNDE GÖNYE VE PERGEL
90 derece de açılmış gönye ve sıfırda kapanmış pergel hareketsizliği temsil eder. Işık saçan yıldız yenileşen insanın sembolüdür. Yıldız yaygın olarak kullanılan Mason sembolüdür her yerde görmeniz mümkündür. Beş ve altı uçlu yıldız vardır. Bunlar locadaki görevlilerin dizilişini gösterir.

hiram
TOKMAK VE ÇEKİÇ
İlk Mason üstadı Hiram Usta’nın elinde tokmak görülür. Aynı sembol Lions Klubü’nün başkanlık armasında, Komünist Doğu-Almanya bayrağında çelenk ve yöngeyle beraber görürüz.

Bir masonik simge olarak NAR
NAR

Çırak derecesinin iki üst sütununda açılmış üç nar bulunur. Nar taneleri bir amaç için bir araya gelmiş Masonları temsil eder. Ayrıca, Masonların kötü bir yerden gelip yüksek bir yere erişmekte oldukları anlamına gelir.
ZAMBAK
Zambak ise, saf ve bereket veren ateştir. Nesillerin sembolü olarak görülür.

crown-304489_960_720
TAÇ 
Tevrat’ta “Ve onlardan gümüş altın al daha sonra ondan taçlar yap” diye geçen ayetten kaynaklanmaktadır.

77YILAN
İki yılan birbirlerine sarılmış olarak resim edilmektedir ve bu hayatı çiftleşmeyi temsil eder.

chanukkah-2014-e1419188028681-665x3857 KOLLU ŞAMDAN
Şamdanlar kutsal ateştir. Sembolik olarak 7 tane bulunup aydınlatmalı usta derecesinden bulunması şarttır. Birçok organizasyonda masa üzerine konulup estetik göründüğü düşülse de ortasında bulunan sembol ve 7 kollu olması mesaj niteliği taşır.

fbvbvd-bmpPENTAGRAM
Beş köşeli yıldız demektir. Venüs Gezegeniyle ve Venüs Tanrıçasıyla ilişkilidir. Birçok toplumda şans getirildiğine inanıldığı batıl bir inançtır. Ayrıca Hz. Süleyman’ın yıldızı olarak da bilinir. Cadılar tarafından benimsenmiş bu sembol 5 elementi de içine alır. Ruh, ateş, hava, su ve toprak bu 5 elementtir. Ateş iradeyi, hava zekâyı, su duyguları, toprak madde âlemini sembolize eder.

386 total views, 2 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Merve Acar, 18 yaşındayım. Yarışmaya esprisini yapmayacağım. Denizli'de yaşıyorum. Lise bitti, li se bit ti. Birazcıkta üniversitede sürüneyim diyorum. Bu kadar, ha bu arada merhaba.

Leave A Reply

Ankara Temizlik