Marsta Dünyada Az Bulunan Bir Madde Keşfedildi

0

NASA bilim insanları, Mars’ta, sadece yüksek sıcaklıkta ortaya çıkan ve dünyada nadiren rastlanan bir madde buldular.

Bilim insanları NASA’nın Curiosity (Meraklı) adlı keşif robotunun bulduğu verilerle şimdiye kadar sadece yüksek sıcaklıkta ortaya çıktığına inandıkları “tridymite” adı verilen maddeyi Mars’ta buldular.

Yeni keşfedilen tridymite maddesi Mars’ın volkanik bir patlamaya maruz kaldığını düşündürüyor. Bilim adamları, Mars’ta böyle bir sıcaklık düzeyinin yaşandığını tahmin etmiyordu.

m

18 Mayıs 1980 yılında Helens yanardağının patlaması sonrasında Gale kraterinde rastlanan madde ile aynı olan “tridymite” ‘in Mars’ta bulunan volkanların patlamasıyla oluşan yüksek sıcaklıktan meydana geldiği tespit edildi.

Araştırmanın Ulusal Bilimler Akademisinde yayınlanması ile birlikte konuyla ilgili açıklamalarda bulunan NASA’nın Johnson Uzay Merkezi’nde Jeokimyacı olan ve araştırmalar editörü olan Richard Morris, Mars’ta buldukları “tridymite” için “Mars’ta görmeyi beklediğimiz en son madde.” açıklaması ile şaşkınlığını belirtti.

mmmm

Mars’ın nasıl evrimleştiği hakkında yeni bulunan “tridymite” maddesinin etkisiyle bir çok açıklamalar yapacağını söyleyen Morris, “Bir şeyleri yeniden düşünmemiz gerekecek.” adiyerek kısa bir açıklamada bulundu.

Morris, “Belki de orada bizim bilmediğimiz çok tuhaf şeyler oluyor.” cümlesiyle Mars’ta ki süreçlerin daha farklı olduğuna ve Mars’ın Dünya’dan farklı olduğuna dikkat çekmek istemiş.

Bilim adamları bu yeni keşfi anlatırken, “gezegenin tarihinin yeniden yazılmasını gerektirebilecek bir madde” olarak tarif ediyor.

mmmmmm

Kasım 2011’de Cape Canaveral Uzay İstasyonu’ndan fırlatılan Curiosity (Meraklı) isimli robot 2012 yılından beri Mars’ta bulunan Gale kraterinde keşifler yapıyordu. Mars’ın iklim ve jeolojisini detaylı bir şekilde inceleyen Meraklı, gezegende yaşam ve su bulmak için araştırmalar yapıyor.

244 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

20 yaşının başlarında, kumral, yeşil gözlü, konuşmayı seven (bazen hiç susmayan), dediğim dedik çaldığım flüt bir insanımdır. Genellikle dinlemeyi ve yazmayı severim. Telefon genel olarak elime yapışıktır:) İnternet olmadığı ortamlarda muhabbet yoksa kendimi idam edebilirim. Birde her yerde beni niceonedreamer olarak bulabilirsiniz.

Leave A Reply