Mars’ta Bulunan Yeni Mineral Bilinen Her Şeyi Değiştirebilir

0

Kızıl Gezegen diye hitap edilen ve gezegenimize en yakın gezegen olarak bilinen Mars hakkında sürekli yeni bilgiler elde ediliyor. Mars’ta bulunduğu söylenen su buharları, Mars’a gönderilen araçlar sayesinde elde edilen görüntülerde fare ve kafatası görüntülerinin olduğu iddiaları vs. vs…
Bunların yanı sıra uzayın keşfi insanlık için dev bir adım oldu. Tabi Mars’a henüz bir insan gönderilmedi ancak teknolojinin gelişip ilerlemesiyle insansız araştırma robotu olan Curiosity’nin Kızıl Gezegene başarılı inişi sayesinde keşif başlamış oldu. Bu başaralı inişin olmasıyla birlikte Mars hakkında bilgiler edinilmeye başlandı. Elde ettiği bulguları NASA ile paylaştı Curiosity’nin son keşfi Mars hakkında bilinen birçok şeyi temelinden sarsabilir.

Mars-Mouse-619150

Mars’ta bulunan Gale adı verilen ve içinde birçok mineral bulundurduğunu düşünülen kraterin içine giren Curiosity, Dünya’da da çok ender görülen tridimit mineraline rastladı. Bu mineralin bulunması Mars’ın bir volkanik geçmişe sahip olduğunun büyük ispatı.
“Kızıl Gezegen’in volkanik geçmişe sahip olduğunun ispatı ama nedir bu mineral? Neden bunu ispatlıyor?” diyecek olursanız hemen açıklayalım. Bu mineral 870 ile 1470 santigrat derece arasında oluşuyor. Bu tarz bir mineralin keşfi ise hakkında birçok gize olan komşu gezegenimizin düşünülenden daha çok jeolojik bir geçmişe sahip olduğu düşünülüyor.

Elde edilen her yeni bulgu beraberinde “Mars’ı ne kadar biliyoruz?” sorusunu da getiriyor. Her ne kadar sorarsak soralım Mars’a gönderilecek astronotların dahasını elde edeceklerinden eminiz.

Ayrıca ek bir bilgi verilecek olursa Mars’ın geçmişinin Dünya’ya yani gezegenimize benzediği de düşünülmekte. Demiştik ya her elde edilen bilgi akla “Mars’ı ne kadar biliyoruz?” sorusunu getirmekte gecikmiyor.

270 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Başlarda çekingen tanımaya başladıkça içindeki deliyi ortaya çıkaran böyle manyak biri işte.

Leave A Reply

Ankara Temizlik