Mandala Nedir?

0

Mandala kelimesi, Sanskritçe kökenli bir kelimedir. Mandala kelimesi enerji, öz anlamına gelir La kelimesi ise kap anlamındadır ve bu iki kelimenin birleşmesiyle ortaya çıkmıştır. Doğu dillerine göre Mandala kelimesi ”Enerjiyi saklayan kap veya  Enerjiyi alan kap” anlamlarına geliyor. Buna göre Mandalayı yaparken duygularınızı, hissettikleriniz ve dilekleriniz mandala tarafından kabul edileceğine inanılıyor. Mandala daire yada merkez anlamına geliyor. Ve Hindistan’a kadar dayanmaktadır. Yaklaşık Kırk bin yıl öncesine dayandığı bilinen mandalanın asıl temeli mağara duvarlarına çizilen resimlerden izine rastlanmıştır. Günümüz zamanında ismi çoğu kişi tarafından bilinmese de  hayatımızda yerini mutlaka almıştır. Örnek vermek gerekirse çok sık karşılaştığımız  dantel motiflerinde de mandala mevcuttur. Mandala birçok kültür ve dinde değişik isimlerle yerini almaktadır. Tezhip sanatı, çini, kalem işi, dantel motifleri gibi. Mandala özellikle kutsal sayılan mekanlarda mandala desenlerine çok sık rastlanmaktadır. Bu aynı zamanda şunu da göstermektedir. Eski zamanlardan beri günümüze kadar aslında bizler mandalanın enerjisini sezgisel olarak biliyor ve bunu da yaşam alanlarımızda mandala olduğunu bilip ya da bilmeden kullanmamaktayız.

Mandala 7’den 70’e kadar herkes için hazırlanan boyama kitaplardır. Değişik şekillerden oluşan bu boyama kitabının faydaları oldukça fazla.

Mandala’nın Faydaları Nelerdir? 

Mandala bir boyama kitabı olmasına rağmen bireye birçok faydası vardır. Hindistanlılar tarafından ise Mandala ruh için şifadır. Çok ince çizgilerden oluşan Mandala güzel boyamak için dikkat gerektiriyordur. Bu şekiller kişinin bu sayede dikkatini toplama süresini uzatır ve dikkat dağınıklığı olan kişilerin odaklanmasını sağlar. Hemen bitmeyen bu boyamalar insana sakin kalmayı ve başarmak için de seri kanlı olmayı öğretir. Boyamada kullanılacak renkler ise kişinin kendini tanımasında yardımcı olur ve hayal gücünü geliştirir. Sıralamak gerekirse bunları;

*Kişinin odaklanmasını ve dikkatini geliştirir.

*Bireyin Hayal gücünü farklı boyutlara ulaşır.

*Kişinin bir işi bitirmek için çabasını ve sabrını ölçer.

*Bireyin yaratıcı fikirler düşünmesine yardımcı olur.

*Vücut, ruh ve zekanın birleşmesini sağlar.

215 total views, 3 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply