Mafya Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

0

Mafya denildiği zaman direkt olarak gözümüzün önüne gelen baba filmi ya da kitabı kimi insanların mafya kelimesinin anlamıyla görüntülü ve yazılı bir biçimde karşılaşmasına neden olmuştur. Karanlık işler yapan bir grup topluluğu düşüncemize aktaran mafya kelimesi ne zaman ortaya çıkmıştır gelin birlikte bakalım.

Fransızcada faaliyetlerini gizli bir şekilde sürdüren örgüt şeklinde geçen mafya kelimesi İtalyanca olarak ‘bizim işimiz bizim davamız’ anlamına gelen mafya kelimesi yasa dışı işlerle ilgilenen, bir şeyleri zor kullanarak yapan ve bu sayede bir takım çıkarlar sağlayan örgütlere denilmektedir.

Halk dili ile siyah takım elbiseli  organize bir biçimde suç işleyen korkutucu adamların geçmişi yüzyıllara dayanmaktadır.

İlk kez 1282 senesinde Fransızlara karşı savaşılan Akşam Yıldızları şövalyeleri tarafından kullanılan Mafia kelimesi şövalyelerin savaş naralarının kısaltılmış halidir.

İlk mafya oluşumu Sicilya bölgesinde gizli olarak faaliyet göstermişlerdir. Fransızların yaptıklarını hissettirmeden kontrol eden ilk mafyalar yerlerini günümüze kadar getirmişlerdir.

Ta o zamanlardan idarecilerin keyfi davranışlarından bunalan halk zamanla mafyaya sığınmışlardır. Zamanla silah işine girilince ekonomik olarak da oldukça güçlü bir konuma gelmişlerdir.

Her geçen zamanda kanun dışı faaliyetler düzenleyen mafyalar kimilerinin hayatını kurtarmak için kimilerini hayatlarından edebiliyorlar.

Bugün birden fazla ülkede faaliyet gösteren mafya topluluğunun ABD’deki ağırlığı gittikçe azalmaktadır. İtalyan ve Sicilya azınlıkların ABD topluluğu ile kaynaşması ve kolay bir biçimde eleman bulamaması sonucu mafya topluluğunu azaltma yönüne götürmektedir.

431 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik