LYS Sonuçları Açıklandı mı?

0

Üniversiteye geçmek için her sene yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ‘nın sonuçları bugün yani 18 Temmuz’da açıklanacak.

YGS’den 180 barajını geçen kişi sayısı bu sene 1 milyon 600.049 oldu. Bir çok kişinin ve öğretmenlerin analizine göre YGS-LYS tarihinin en zor sınavlarının 2015’te yapılmasından sonra 2016’da yapılan sınavlar tam aksine en kolay denebilecek nitelikteydi. Tercih ve yerleştirme için önemli olan ve sınavda %60 ortalama alınan Lisans Yerleştirme Sınavı’na giren üniversiteye hazırlık öğrencileri sonuçları merakla bekliyordu ve o gün gelip çattı.

Bir çok öğrencimizin sabahlara kadar ter dökerek sınavlara çalışması sonucu emeklerinin karşılığını almasını diliyoruz. Ösym Sonuç Açıklama Sistemi teknik bir sorundan dolayı şuan kapalı.

Önceki senelere göre YGS’den barajı geçen aday sayıları:
Önceki senelere göre LYS oturumlarına giren aday sayısı:

4 senelik eğitim sonucu sorulan sorularda ağırlık son 2 senenin konu dağılımı üzerinde gerçekleştiriliyor.

LYS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Geçen sene erken açıklanmasından dolayı tepki gören ÖSYM bu sene hem uzun sürede hem de sınavları daha dikkatli sonuçlandırmak adına 18 Temmuz yani bugün LYS sonuçlarını açıklayacak. Lys sonuçları akşam veya gece saatleri açıklanabilir. 

Sonuçlara ulaşmak için tıklayınais.osym.gov.tr

LYS Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?

Tercih süresi, 26 Temmuz-2 Ağustos 2016 tarihleri arasındadır. Tercih bildirim işleminizi tamamladıktan sonra “Tercih Süresi” içerisinde https://ais.osym.gov.trinternet adresinden tercihlerinizde değişiklik yapabilirsiniz. Tercih işleminizi tamamladıktan sonra “Tercih Süresi” içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerinizi mutlaka kontrol edin ve yazıcıdan tercih listenizin bir dökümünü edinerek saklayın.

370 total views, 2 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply