Low Carb Diyeti

0

Evet arkadaşlar. Bu gün bayağı farklı bir diyetle karşınıza geldik.

Low Carb kısaca düşük karbonhidrat diyetidir.

Bu diyete başlamadan önce bilmeniz gereken en önemli şey günde 3-4 litre sade su içmeniz gerektiğidir. Diyette aşırı protein yüklenmesi yaşayan bağırsaklarınızı bu şekilde rahatlatacaksınız. İçtiğiniz çay, kahve ve bitki çayı gibi içecekler su ile yapılmış olsa bile günde 3-4 litre su içmeniz gerekmektedir.

Su içmezseniz ne olur? Su içmezseniz bağırsaklarınız yediklerini sindiremez ve idrarınız sarı bir renge dönüşür. Yeterli su içmediğinizde idrarınız bağırsaklardaki baskıdan dolayı sarı renk olur. İdrar renginiz beyaz olmalıdır.

Bu diyeti spor yapmadan uygularsanız etkisini göstermesi 90 günü aşacaktır ama spor yapıp bu diyeti uygularsanız 40-50 gün içerisinde baklavalı, fit ve o hep istediğiniz görünüme sahip olabilirsiniz.

Peki bu diyete başlarken bizim en çok kullanacağımız yiyecekler nelerdir?

‘Bulgur, pirinç, yulaf, makarna (mümkünse bunların kepekli olanları tercih edilmeli)  bunlar bizim karbonhidratımız olacak. Günlük 3 öğüne bölerek toplamda 120 gram karbonhidrat tüketeceğiz.

Karbonhidratın yanında proteine yüklenmemiz gerekecek. Proteinler spor yaparken yırtılan küçük kas parçacıklarını tedavi edecek. Peki hangi yiyeceklerde protein var?

Et ve süt ürünleri: Balık, kırmızı et, beyaz et, süt, yumurta beyazı, peynir(lor peyniri ve çökelek), mercimek, nohut, fasulye.

Proteinlerimizi de günlük toplamda 500 gram olmak şartıyla 3 öğüne böleceğiz.

Bunları yerken nasıl spor yapacaksınız peki?

Spora haftada 5 gün her gün 1 saat spor yapmanız gerekiyor. Nefes nefese kalınan sporlardan uzak durun.

Şimdi sizlere diyet listesini vereceğiz ama ilk başta yok artık bunlar yenir mi gibi tepkileri verebilirsiniz ama düzenli olarak bu listeyi uygularsanız insülin direnciniz düzene girdikten sonra listedeki yemekleri yemek bile zor gelecek.

Listeye başlamadan önce size mutlu bir haberimiz var tabi. Verdiğimiz diyeti haftada 6 gün uygulayıp 1 gün kendi istediğiniz her şeyi yiyebileceksiniz.(evet çikolata, pasta, jelibon, iskender bile) Bu günün amacı vücudunuzun sürekli tembellik yapıp yağ yakmayı unuttuğu için veremediğiniz kiloları bir anda verip sonra tekrar normal yemeklere döndüğünüzde afallayan vücut için dengeyi sağlamak. Yani bir nevi bünyenizi diyet yaparken bile köşedeki yağları yakmak için ikna etmek.

Diyet Listesi

İçecekler: Sınırsız su, çay, kahve ve bitki çayı. Yalnız şeker kullanmak kesinlikle yasak!

Sabah kahvaltısı: 2 tanesi tam sarılı 5-7 yumurta. Omlet yada krep yapabilirsiniz ama yağ olarak zeytinyağı ve fındık yağı kullanmalısınız. Sütü de az yağlı veya yağsız kullanmalısınız.

Öğle yemeği(kahvaltıdan 3 saat sonra): 3’e bölünen günlük sınırı 500 gram olan protein grubundan yiyeceğimizden 166 gram, yine 3’e bölünen 120 gram karbonhidratımızdan 40 gram yanına da domates salatalık doğrayabilir ya da salata yiyebilirsiniz.

Ara öğün(öğle yemeğinden 3 saat sonra): ara öğünümüzde de öğlen yediğimiz ölçülerde protein ve karbonhidrat tüketiyoruz. Yanın da salata yiyebilirsiniz.

Bu öğünden 1-2 saat sonra spor yapmaya gidebilirsiniz.

Akşam yemeği: Yemeğinizi spordan hemen sonra yiyebilirsiniz. 3’e böldüğümüz protein ve karbonhidratımızın tamamını bu öğünde tüketebilirsiniz.

Akşam uyumadan önce 8-10 adet badem yada 200 gram lor peyniri yemelisiniz.

Öğün aralarında acıkırsanız elma gibi meyveler yiyebilirsiniz.

Haftada bir gün spora ve diyete ara verip istediğini her şeyi yiyebilirsiniz.

Umarız ki bu diyet ve spor programı istediğiniz vücuda çabucak kavuşmanızı sağlar. 🙂

 

348 total views, 2 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

20 yaşının başlarında, kumral, yeşil gözlü, konuşmayı seven (bazen hiç susmayan), dediğim dedik çaldığım flüt bir insanımdır. Genellikle dinlemeyi ve yazmayı severim. Telefon genel olarak elime yapışıktır:) İnternet olmadığı ortamlarda muhabbet yoksa kendimi idam edebilirim. Birde her yerde beni niceonedreamer olarak bulabilirsiniz.

Leave A Reply

Ankara Temizlik Canli Casino NetSpor Haber