Led Zeppelin ‘Stairway to Heaven’ İçin Hâkim Karşısına Çıkıyor

0

Led Zeppelin grubunun üyeleri Jimmy Page ve Robert Plant, efsane olan şarkıları ‘Stairway to Heaven’ın introsunu bir başka şarkıdan çaldıkları iddiası ile aleyhlerine açılmış olan davada yarın hakim karşısına çıkacak.

Led Zeppelin 'Stairway to Heaven' İçin Hâkim KarşısındaRobert Plant & Jimmy Page

Jimmy Page ve Robert Plant, Stairway to Heaven şarkısının giriş kısmının başka bir ABD’ li grup olan Spirit’in bir şarkısından çalınmış olduğu iddialarından dolayı ifade verecek.

Spirit grubunun Taurus isimli enstrümantal şarkısı Stairway to Heaven’dan 3 yıl kadar önce yani 1967’de yazılmış olduğunu belirten grubun üyelerinin açtığı dava uzun süredir müzik dünyasının gündeminde yer alıyordu.

Spirit grubu, şarkının giriş kısmının Taurus isimli enstrümantal şarkının giriş kısmı ile aynı olduğunu savunmakta idi.

“İki şarkıyı birden dinleyin ve kendi kararınızı verin.”

“İki şarkıyı birden dinleyin ve kendi kararınızı verin"

Spirit grubunun gitaristi Randy Wolfe ise bu konu ile ilgili herhangi bir yasal işlem yapılmadan 1997’de hayatını kaybetmişti. Bu dava ile Randy Wolfe hayatta olmadığı için varisi olan Michael Skidmore ve avukatları ilgilenmekte.

Wolfe, ölmeden önce California’da gazetelerden birine vermiş olduğu röportajında “İki şarkıyı birden dinleyin ve kendi kararınızı verin. Ben buna kandırmak derim. Ve bu beyler şarkıyla milyon dolarlar kazandı. Bir kere bile teşekkür etmediler ya da bunun için ödeme yapabilir miyiz demediler. ” demişti.

Led Zeppelin – Stairway to Heaven

https://youtu.be/w9TGj2jrJk8

Led Zeppelin grubu, 26 Aralık 1968’de Denver’da vermiş oldukları ilk Amerika konserlerinde Spirit grubundan daha önce sahne almıştı. Ancak Led Zeppelin grubunun üyeleri verdikleri ifadede, Spirit grubu ile herhangi bir iletişimlerinin bulunmadığını ve müziklerini de hiç dinlemediklerini söylediler.

Spirit – Taurus

Dosyada 16 şarkı daha var

Dava dosyasında Led Zeppelin grubuna yönelik tarihi blues ve başka şarkıcıların eserlerinden alıntılar yaptıkları, yapmış oldukları alıntılar için ise telif haklarını ödemediği iddiaları da yer almakta.  Ayrıca, bu iddialar kapsamında Led Zeppelin grubuna ait olan 16 şarkı delil olarak sunuldu. Bu delil olarak sunulan listenin içerisinde grubun klasiklerinden olan Whole Lotta Love ve Babe I’m Gonna Leave You şarkıları da yer alıyor.

 

229 total views, 2 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Edebiyat ve müzik aşığı öylesine biri./Ankara

Leave A Reply