“Kürk Mantolu Madonna” Gafı Sosyal Medya Kullanıcılarının Alay Konusu Oldu!

0

Kürk Mantolu Madonna,  Sabahattin Ali tarafından 1943 yılında yayımlanan romandır. Hakikat Gazetesinin “Büyük Hikâye” başlığı altında 48 bölüm (18 Aralık 1940 – 8 Şubat 1941) çıkmıştır. Sabahattin Ali bu romanı askerlik yaptığı dönemlerde bir çadırda yazmıştır. Romanı yazdığı dönemde, aynı zamanda bölüm bölüm gazeteye yetiştirmeye çalışmış. Anlatılana göre, Sabahattin Ali attan düşmüş ve sağ bileği çatlamış. Buna rağmen yazmaya devam etmiş. Kürk Mantolu Madonna, Maria Puder adındaki baş karakterdir.bKitabın teması; tutku üzerine kuruludur. Düzenin insanlara yaptığı baskı, aşkın ulaşılamaz yanı, yaşamın sınır tanımayan boyutunu süsten uzak yalın bir dille anlatan Sabahattin Ali bununla beraber anlama önem vermiş ve sürükleyiciliği sağlamıştır. Kitabın girişinde, baş karakterlerden biri olan Raif efendiyi anlatarak başlar. Hem betimleme hem de sorgu içeriklidir. İnsanların dış görünüşlerine aldandığımız ve aslında bu tip insanların etrafımızda çığ olduğundan söz eder. Kitap, iki farklı roman tadında. Bir yanda burjuvalık anlatılırken diğer yanda inanılmaz bir aşk hikâyesi anlatılıyor. Nâzım Hikmet bu çizgide kitabı eleştiren ilk isim olmuştur. Başlangıcı, yani ilk kısmı harika bulduğunu söyler ve onu kızdıran şeyin, bu bölümün harcanmış olduğunu düşünmesi olmuş. Sabahattin Ali’nin kızı Filiz Ali kitaptan şöyle bahsediyor: “Romandaki aşk hikâyesi samimi ve bu toplumu etkiliyor.” Ayrıca, okullara davet edildiğinden söz etmiş ve kitabın adı geçtiğinde gençlerin gözlerinin dolduğunu görmüş. Bu sebeple, kitabın diğer romanlardan farkına değiniyor. İnsanların; “neden bizim böyle hayatlarımız yok, neden böyle aşklar yaşamıyoruz?”deyişlerine… e165789e5372f3dca9815bdcf4421a42_640x320

Kitabın büyüleyici ve edebi etkisinden uzaklaşmak zorunda kalıyorum şimdi. Günümüze geliyorum. Tv8’de yaşanan ve açıkçası birçok insanı anlamsız bakışlar atmaya zorlayan o görüntülere.

Tv8’de yayınlanan ‘Aramızda Kalmasın’ adlı programda güncel bir haberden konuşuluyor. Sabahattin Ali’nin “Kürk Mantolu Madonna” kitabının sinema filmine uyarlanacağı ve Beren Saat’e başrol teklifinin gittiğine dair bir haber.  Program sunucularından, Funda Özkalyoncuoğlu kitabı okuduğunu defalarca dile getirerek, “Madonna’nın hayatı bizim için enteresan olabilir” dedi. Fakat burada bahsettiği Maria Puder değil şarkıcı Madonna’ydı. Sunuculardan biri olan Jess Molho, durumu kurtarmak adına kitapla alakalı ufak bilgiler verdi ama sonuç değişmedi. 1943 yılında yazıldığını söyleyen Jess Molho, Özkalyoncuoğlu ve diğer sunucu Seda Keçeli’den, “Madonna var mıydı o zamanlar ya?”sorusunu aldı. Video sosyal medyayı salladı ve trend topic oldu.

 

926 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Merve Acar, 18 yaşındayım. Yarışmaya esprisini yapmayacağım. Denizli'de yaşıyorum. Lise bitti, li se bit ti. Birazcıkta üniversitede sürüneyim diyorum. Bu kadar, ha bu arada merhaba.

Leave A Reply

Ankara Temizlik Canli Casino NetSpor Haber