Küresel İnternet Hızı Yükseliyor

0

21. yüzyılla birlikte gelişimini katlayarak ilerleyen teknolojinin beraberinde getirdiği internet son yılların vazgeçilmezi olmasıyla birlikte ilerleyen yüzyıllarda da popülerliğini koruyacak gibi. İnternet sayesinde sosyal ağlarda atılan postlardan görmeden onlarca insan tanıyoruz. Arama motorları sayesinde merak edilip aratılan şeyler için kitap, sözlük, ansiklopedi karıştırmıyoruz. Aradığımız eski yeni şarkılar, filmlere ulaşmak zor değil. Sinemaya gitmeye gerek kalmadan internet üzerinden canımız istediği an açıp bir film izleyebiliyoruz. Küreselleşmiş internet sayesinde dünya gündemini de yakından takip edebiliyoruz. Günlük hayatımızın vazgeçilmezinde aradığımız her şey küçük kutularda elimizin altında.

internette_tanisip_3_milyonluk_vurgun_yaptilar_h94427_b140b

Tüm bunlarla birlikte internet her saniye büyüyor ve her saniye daha da yaygınlaşıyor. Her ne kadar ülkemizde sınırlı kullanım, kota, erişim engelleri ve internet kullanırken; “Aman paket aşımına uğramayalım, aman kotayı doldurmayalım” gibi korkularımız olsa da küresel olarak internet hızı gelişme gösteriyor. Dünya interneti bize oranla daha hızlı ve daha özgür kullanıyor.

İletişim sektöründe en önemli firmalar arasında yerini alan Akamai’nin yeni verilerine göre dünya çapında internet hızı geçen yıla oranla artış gösteriyor. Şuan küresel olarak internet hızı ortalaması 6.3 Mbps iken Türkiye’de mevcut internet hızı ortalaması ise 7.2 Mbps.
İnternet hızının çokça yaygınlaşması beraberinde IPv4 internet protokolünün yerini IPv6’nın almasını sağlıyor. Dünya çapında IPv6’yı en çok kullanan ülkeler arasına Belçika başı çekerken IPv4 kullanımı ise ciddi düşüşe geçer durumda.

223 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Başlarda çekingen tanımaya başladıkça içindeki deliyi ortaya çıkaran böyle manyak biri işte.

Leave A Reply

Ankara Temizlik