Kurban Etinin Kokmamasını Sağlayacak Püf Noktalar

0

Bildiğiniz üzere, ülkemizde et tüketiminin had safhada olduğu dönem kurban bayramıdır. Eti çiğ bile yerim diyenlerin pek sıkıntı etmediği koku konusu; midesi hassas, eti her şekilde yiyemeyenler için kâbus olmaktan öteye gidemiyor. İzmir Kasaplar Odası Başkan vekili Haluk Yavuzdoğan’ın yapılması gereken gördüğü şeylere göre;

1) Kurban alacaklar, aldığı kurbanlığı veteriner kontrolünden geçirmelidirler.
2) Ciğerinde leke varsa veterinere götürülmeli yenmesi uygun görünmüyorsa yenmemelidir.
3) Hayvanın kolu ile boynu arasındaki beze sert olmamalı, kesildikten sonra içinde beyazlık olmaması gerekir.
4) Küpe numarası olmayan kurbanı kesinlikle almayın. Pazar yerlerinde ücretsiz bir şekilde veterinere kurbanınızı kontrol ettirebilirsiniz.

fft99_mf3686227
Sanıyorum, çok az bir kesim daha kurban kesmemiştir. Fakat hem kesecek olanlar, hem kesenler, hem de dağıtılan etlerden almış olanlar bu maddelere dikkat ederlerse daha sağlıklı şekilde ve zarar görmeden halledebilirler. Başlıkta gördüğünüz gibi, aslında etin kokmaması hakkında bilgi vereceğim fakat her yıl olduğu gibi ülkemizde eline satırı alan kurban kesmeye kalktıkça hem kendisine hem de çevreye zarar veriyor. Son okuduğumda tam 5217 kişi yaralanarak hastaneye kaldırılmıştı. Bu işin ehli olan kişilerin yapması inanın herkes için daha sağlıklı. Mesela, direklerin altına iç organ koymak, hayvan postunu sokağın ortasına bırakmak, toplu yaşanan bir yerde kurban kesmek refah için hiç akıl karı davranışlar değil. Bunlar için sağlanan yerlerde, işin ehli olan kişilere teslim ederseniz her yıl kurban kesmek vahşettir tarzı başlıklara yer olmayacağını düşünüyorum.

189927
Etin Kokmaması İçin
En önemlisi bekletmek. Parçalamadan önce en az 2-3 saat bekletilmeli daha sonra parçalara ayrılmalıdır. Kestikten sonra etin havalandırılması gerekir. Et üst üste gelirse kokuları karışır v e her parçanın kokusu bir diğerine siner. Buzdolabına konulacak etin de şoklanması gerek fakat çözüldükten sonra ise bir daha şoklanmamalı. Ayrıca bilinen yanlış et hava alırsa bozulur. Yanlış, etin hava alması gerekir yoksa bozulur. Kokmaması için pişirirken defne yaprağı, kekik, biberiye tarzı otları koyarsanız da işinizi görür. Et sote yaparsanız da kokusu minimuma iniyor, hatta yıl boyu yediğiniz etle arasında hiçbir fark olmuyor da diyebilirim. Sebzeleri bol kullanırsanız daha iyi olur tabi.

kurban-kavurmasi-nasil-yapilir-6073945kavurma

Son olarak, bir şey daha belirtmek istiyorum. Bayram deyince tatil olsun, gelenek olsun, ibadet olsun içinizi bir neşe kapladığını düşünüyorum. Fakat lütfen kestiğiniz hayvanların fotoğrafını kullandığınız tüm mecralarda paylaşmayın. Hatta fotoğrafını çekmeyin dahi. Bunun hastalıklı olmasını bir yana bırakıyorum. Birilerini “ıyy” dedirtmeyi de es geçiriyorum. Bunların dışında aklınıza gelmeyecek şeyler var. Misal, fobisi olan bireyler. Tripofobiyi duymuş muydunuz? Delikli ve gözenekli şeylere karşı duyulan fobi ve bu fobi günlük hayatta yeterince sıkıntı çıkarırken o fotoğrafları gördüklerinde bu insanların ne türlü sıkıntı çektiği konusu da aklınızın bir köşesinde olsun lütfen. Başka fobisi olanlarda olabilir ve son derece saygı gösterilmesi gereken bir konu diye düşünüyorum umarım hemfikirizdir. Okuduğunuz için teşekkür ederim herkese iyi bayramlar.

kurban-eti-tuketimin-d833091652547fb2ae16

 

288 total views, 3 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Merve Acar, 18 yaşındayım. Yarışmaya esprisini yapmayacağım. Denizli'de yaşıyorum. Lise bitti, li se bit ti. Birazcıkta üniversitede sürüneyim diyorum. Bu kadar, ha bu arada merhaba.

Leave A Reply

Ankara Temizlik Canli Casino NetSpor Haber