Kurban Bayramı Nedir?

0

Kurban bayramı bilindiği üzere Müslümanların bayramıdır. Allah’a, o isterse ona tüm varlığını feda edebileceklerinin göstergesi olarak kurban keserler.

Peki Kurban’ın Dinimizdeki Yeri Nedir?

Bilindiği üzere Hz. İbrahim Allah için oğlunu kurban edecekken, tüm insani dürtülerini bir kenara bırakmayı başarıp, kendi canı, kanı olan oğlunu Allah için feda edecekken, Allah tarafından Hz. İbrahim’e bir kurban gönderilir.. Dinimizce bu yüzden kurban kesmek bir ibadettir. Allah’a onun için, onun yolu için herşeyi feda edeceğimiz anlamına gelir. Ayrıca Kuran’da da birçok ayette Kurban kesme ile ilgili kesitler yer almaktadır.

imagePaylaşma/Birlik ve Beraberlik Sembolüdür!

Bir çoğumuzun bildiği gibi kurban kesince annelerimiz bunu kurban kesmek için yeteri kadar maddiyatı olmayan ve durumları oldukça kötü olan eşe dosta, konu komşuya, bazen de askerlerimize bir hediye olarak dağıtır.

Kesilen kurbanın üçe kısıma paylaştırılması; eşe dosta akrabaya, konu komşuya bir kısmının da fakir yoksullara, kalanının da eve ayrılması konusunda Peygamber efendimizin hükümleri olan bu bayramda evlere şenlik, genel olarak tercih edilen baklava ve çeşit çeşit tatlılar, kolonyalar şekerler ve tabii ki kavurmalar ile geçen; büyüklerin ellerini, küçüklerin özlerini öptüğümüz bir bayramdır.

image

Kurban Olarak Hangi Hayvan Kesilir?

Eski zamanlarda çokça bulunan deve, sığır manda ve günümüzde kurban etmek için oldukça tercih edilen koyun ve keçi de kurban olarak Allah’a adanabilir.

Kurban kesmekle yükümlü olan kişilerin özellikleri şunladır;
Öncelikle akıl sağlığı yerinde olan bir kimse temel ihtiyaçlarını karşılayabiliyor ve borcu yok ise bunun dışında da 18 gr. altına sahip ise bu kişi kurban kesmek yükümlülüğündedir.
Böylece kurban kesen bu kişi hem malı mülkü ve Allah’ın kendine nasip ettiği tüm bu varlığı için bir şükür ve Allah yoluna fedakar olduğunun göstergesi olarak bu mali ibadetini de layıkıyla yerine getirmelidir.

image

Bilindiği üzere bu bayram sadece bir bayram değildir. Biz bu bayramda Allah uğruna, onun istekleri doğrultusunda herşeyi yapabileceğimizi(Hz. İbrahim’in izinden gidebileceğimizi) gösteririz. Ayrıca birçok yabancı ülkede bahsedildiği gibi biz hayvanları katletmiyoruz. Bayramımızı, yani yapmamız gereken bu ibadetimizi usulüne uygun, hayvanın canını yakmadan ona acı çektirmeden gerçekleştiriyoruz.
Yapılan bu ibadet sonucunda ise hem komşuluk ilişkilerimiz gelişiyor, hem de bir süreliğine de olsa elimizden geldiği kadar yoksul ve fakirlerin yüzlerini güldürüyoruz.
Allah herkese bu bayramı olabildiğince coşkuyla ve güzel güzel yaşamayı ve bir de kurban kesip eşe dosta konu komşuya fakire yoksula dağıtabilmeyi nasip etsin İnşAllah.
HAYIRLI BAYRAMLAR 🐑🐑

215 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik Canli Casino NetSpor Haber