Kurban Bayram’ı Namazı Nasıl Kılınır?

0

‏İmam’ın arkasında sıraya geçen cemaat öncelikle (Kurban Bayramı ise; Niyet ettim kurban bayramı namazını kılmaya, uydum imama diyerek) niyet eder.
İmam “Allahu Ekber” diyerek ellerini yukarıya kaldırır ve cemaat de imamı taklit ederek “Allahu Ekber” der ve ardından ellerini yukarı kaldırıp göbek altına bağlarlar.
Bundan sonra hem imam hem de cemaat içlerinden “Sübhaneke’yi” okurlar. Ardından üç tekbir getirirler, tekbirler şöyledir;

İlkinde imam yüksek sesle “Allahu Ekber” derken cemaat de içinden “Allahu Ekber” der ve ellerini havaya kaldırıp tekrar aşağıya bırakırlar.
İkincide tekrar aynı şekilde “Allahu Ekber” denilir ve ellerini havaya kaldırıp tekrar aşağıya bırakırlar.
Üçüncüde ise son olarak tekrardan “Allahu Ekber” denilir ve elleri havaya kaldırıp, aşağıya dalmadan direk göbek altına bağlanır.
Ardından imam içinden “Euzu Besmele” çeker ve dışından Fatiha ve bir kısa sure okur. Bu sırada cemaat de birşey okumadan imamı bekler.
Ruku yapılır ve secdeye gidilir. Ardından ikinci rekat için ayağa kalkılır ve eller tekrardan bağlanır.

image
İkinci Rekat
İmam içinden Besmele çeker ve dışından da Fatiha ve bir kısa sure okur. İmam sureyi bitirince, dışından (cemaat bu sürede içinden) birinci rekatta olduğu gibi üç kere tekbir alır ve üçüncü tekbirden sonra bu sefer eller bağlanmadan dördüncü tekbir alınır ve ardından rüküya varılır. Son olarak ise secdeler yapılarak oturulur. Cemaat de imamla birlikte oturuşta okunan duaları okurlar ve önce sağa, sonra sola selam vererek namaz bitirilir. Namazın ardından hutbe okunur.

(*Not: Ramazan Bayramı da bunun gibidir. Sadece niyeti değişir.)

Bayramınız Kutlu ve Namazlarınız Kabul Olur İnşAllah.

313 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik