Köreltilmiş Duygu Toplumu

0

Nasıldı bir nesil bile öncesinde yaşayan insanlar? Ne telefon vardı ceplerinde, ne televizyon vardı evlerinde. Yeni yeni yayıldığı zamanlar tabii çok kimsede yok. Nerede o kadar para..

Fark ettiniz mi bilmiyorum lakin şöyle bir bakınca göreceksiniz ki şimdiki hayattan çok çok daha iyilerdi. Duygu vardı en başında. Yine yok mu, var. Ama o zamanlar böyle değildi. Hiç unutmam bir hocam demişti “şimdi siz elinizde telefon hemen iletişime geçiyorsunuz diye mutlu musunuz? Mesaj gelince 10 saniyede cevap vermezse yok gördü de yazmıyor yok bilmem ne diye başlıyorsunuz” demişti. Şöyle bir düşündüm de adam haklı. Onlar mektubun yaygın olduğu nesil. Onlar postacının yolunu dört gözle bekleyip de mektup kendisine ise heyecanlanan nesil. Onlar mektubu defalarca okuyup her seferinde aynı duyguları eksiksiz yaşayan nesil. Onlar mesajı 10 saniyede değil 10 günde yazan nesil. Özenle yazan, güzel seven nesil.

Teknolojiden uzak durun demiyorum. Devir teknoloji devri lakin duygularınızı köreltmeyin.

O zamanların zorlukları şimdiye göre daha zordu. Ama bir bekleyiş bir duygu vardı işin içerisinde. Çileden kurtulmak için duygulardan kurtulmak gerekiyormuş bunu öğrendim. Ama duyguları köreltmeyelim.

Mutluluk mu, mutlu olalım. “Lan ne mutluluğu ölmüşüz ağlayanımız yok” demeyin. Ya hu mutlu olmak için illa büyük şeyler olmasına gerek yok. En ufak şeyden gülsün yüzünüz. Heyecan mı, heyecanlanalım. “Hayatımda heyecanlanacağım bir olay yok ki” demeyin. Yaratın. Çıkın dışarı eğlenebileceğiniz şeyler yapın. İlla maddi bir zenginliğe gerek yok. Şarkı söyleyin, etrafı izleyin. Ya da evinizde. Odanızı daha güzel bir hale getirin mesela.. Duvarları süsleyin bir şeyler yapın. Yeter ki duygularınızı köreltmeyin.

391 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik