Koray Yersüren Röportajı

0

“İlk görüşte aşk’a inanıyorum galiba” 

Öncelikle bu güzel röportaj için kendisine çok teşekkür ederiz.

Gözlük kitabının yazarı, Wattpad uygulamasının en samimi yazarlarından diyebiliriz. Okurlarına “Cam Dostlarım” diye seslenen bir yazar nasıl samimi olmaz ki! Ayrıca okurları tarafından çokça sevilen bir yazar.

Bu arada Koray Yersürenin ‘Gözlük’ kitabı 3 gün sonra raflarda.

gözlük

Çok fazla uzatmadan sizi röportajla baş başa bırakıyoruz.

1- Öncelikle seni bir tanıyalım. Koray Yersüren kimdir? Ne yer? Ne içer?

Orta halli bir ailenin tek erkek çocuğudur. Ortanca çocuk olması, onu çok zorlamıştır.

İki baş belası kız kardeşi vardır. Küçüğüne bir şey dese; ‘’Şşt! O küçük.’’ büyüğüne bir şey dese; ‘’Şşşt o senden büyük!’’ sözleri ile büyümüştür.

Okuma, okutma aşkını küçük yaşlarda ailesi sayesinde kazanmıştır efenim. Koray Yersüren, Lise yıllarında başladığı blog yazarlığını Wattpad’e taşımış genç, amatör yazarlardan sadece biridir. Üniversite’yi Akdeniz Üniversite’sinde okumuş, fakat eğitimine bir yıllığına ara vermiştir. Aslına bakarsanız, bunun sebebini her zaman soruyorlar. Twitter’dan takip edenler bilecektir ki; yurt dışında eğitim alma çabalarım, sonuç vermişti. Yaklaşık bir buçuk ay önce New York Film Academy tarafından Senaristlik bölümüne kabul edildim. Gider miyim gitmez miyim orası belli değil tabi… (:

Koray, tam bir kahve bağımlısıdır. Soğuk çayı ise su niyetine içer.

koray

2- İlham perin var mı? 

Ben sanırım, buna inanmıyorum. Daha önce katıldığım Wattpad panallerinde de soruldu bu soru. Kişinin yazabilmesi için, öncelikle okuması gerek diyenlerdenim bende. Bir an bir şey olur, yazası gelir insanın. Zihnindeki lere uygun bir müzik açar, koyar parmaklarını klavyeye… Gerisini zihin halleder.

Bazen yazmak istemez insanın canı. Bu; ‘’Aman ilham perim kaçtı.’’ demek değildir. Yalnızca istemez insan. İllaki engelleyecek bir duygu durumu değişikliği olmuştur çünkü. Ama kendim ile her konuda çakıştığım gibi, bunda da zıt düşüyorum. Çünkü yazmaya başladığım zaman, kendimle(Hüsnü) çok çatışıyorum. Belki de vardır. Kim bilir?

3- Yazmaya ne zaman ve nasıl başladın?

İlk yazma deneyimim, ortaokulda idi. Kompozisyon yarışmalarına katılırdım. Yarışmaların ödülü genelde okulda düzenlenen gezilere ücretsiz gitmektir ki; hepsine gittim. (: Fakat… İlk, Koray olarak, yani tam olarak kendini bilen bir birey olarak yazmaya başlamam lisenin ikinci sınıfındadır.

Blogger’ı bilmeyen yoktur. Bende bir Blogger’dım Wattpad’e geçmeden önce. O zamandan bu zamana; albüm eleştirileri, film eleştirileri, düz yazılar vs. yazdım. İlk hikaye deneyimim benim de Wattpad’te idi.

4- Kendi hayatını yazma fırsatın olsa hayatında ne gibi değişikler yapardın?

Hiçbir değişiklik yapmazdım. Ailemin yetiştirdiği Koray ile gurur duyuyorum.

5- Bir şeyler yazarken dışarıdan bakan birisi seni görse ne der?

Herhangi birinin beni yazarken görmesi çok nadirdir. Çünkü odamın kapısını kilitler, kendimi soyutlarım herkesten. Çoğu zaman yazdığım olayların içine girdiğim için, zaman zaman kahkaha atar, zaman zaman onlarla beraber üzülürüm. Bir defasında, tamda kahkaha atarken yakalandım kız kardeşime. Bizim abi kardeş ilişkimiz de biraz farklıdır. Kısıtlamam mesela hiçbir şeyden kardeşimi. Abi kardeş gerilimi olmadığı için aramızda, neden güldüğümü anlattıktan sonra beraber gülmüştük. (:

6- Çok önemli bir işin çıktı ve aklına o anda çok mükemmel fikirler geldi. Ne yaparsın?

Telaşa kapılmadan işimi hallederim. Çünkü aklıma gelen hiçbir şeyi unutmam.

7- “Herkes bu kitabı okumalı” dediğin kitap hangisi?

Eyvah! Çok zor bir soru bu. O kadar fazla ki… Tek bir atış hakkım olmasın lütfen. Bir istisna rica edip, birkaç kitap söyleyeceğim.

İlk olarak; Ölü Ozanlar Derneği diyeceğim.

İkinci olarak; gerçek bir karakterin hikayesini anlatan, Yabana Doğru diyeceğim. Yabana Doğru’nun aynı zamanda İnto the Wild isminde bir filmi de var. Herkes mutlaka Arthur Dent ve dostu Ford Prefect’in hikayesini okumalı.

Otostopçunun Galaksi Rehberi, herkese önerdiğim üçüncü kitaptır.

8- En büyük sakarlığın nedir?

Hayatım onlarla dolu. Hangisinden bahsedeyim ki. (:

9- “İlk görüşte aşk” kavramına inanır mısın?

İlk görüşte aşk… Sanırım bu da kendimle çeliştiğim noktalardan biri. İnanıyorum galiba. Çünkü bazen, biri ile hiç konuşmadan sadece gözlerine bakarak, inceleyerek anlayabiliyorsun insanları. Bu, bedenden öteyi görmek gibi.

10- “Hayatımın aşkı” diyebileceğin birisiyle tanıştın mı?

Hangimiz karşılaşmadık ki? Öyle sandıklarımız yanılttı sadece bizi.

11- Kitaplarınla ilgili geri dönüşler nasıl ?

Geri dönüşler harika. Kitaplaşma sürecinden önce, ailemin bir şeyler yazdığımdan haberi yoktu. Ne Blogger’dan ne Wattpad’ten. Şaşırdılar, sevindiler hali ile. Herkes gibi beğenenler ve beğenmeyenler de var tabi. Bir kesim daha var konuyu bilmeden, bir satır okumadan hunharca eleştiren, yerden yere vuran. Bunlara ben Wattpad’in satır arası şeytanları diyorum. İyi niyetli edebiyat elçileri hepsi. Nerede sevilen bir hikâye var hepsi orada.

Siteniz, bir aracı olsun. Hepimiz klasik okuduk. Büyüdükçe okumak, yazmak istediğimiz tarzlar değişti. Kimisi, bilim kurgu yazdı, kimisi sıcacık bir gençlik hikâyesi. Kimisi tesettürlü bir kızın hayatını anlatı, kimisi kötü çocukları. Birey, bilinçli olarak karar verme yetisine sahip olduğunda, ilgi alanları da değişir. Ona göre film izler, ona göre müzik dinler.

Ülkemizin durumu malum. Dünya’da okuma oranının en düşük olduğu ülkelerden biriyiz. Bunu düzeltmek bizim elimizde ise, engel olmaya çalışmayın bize. ‘’Türk Edebiyatı’nı mahvediyorlar!’’ demeyin. Biz, öğreniyoruz. Hatalarımız yok mu? Elbette var. Biz dört dörtlük değiliz. Ama öğrenmeye, okumaya, yazmaya açız. Ve unutmayın ki, en büyük yazarlar en çok sevilen eserlerini kırklı yaşlarından sonra yazmıştır.

Sabahattin Ali, Kürk Mantolu Madonna’sını vefat etmeden yalnızca beş yıl önce yazmıştır. Konudan saptığım için kusuruma bakmayın. Bu röportaj aynı zamanda düşüncelerimi dile getirebilmek için bir araç benim için.

12- İlk kaç yaşında ve nasıl aşık oldun?

Çok küçükken, öğretmenim ile evleneceğim derdim. (:

13- Ve son olarak Kitaplarla ilgili birazcık spoiler istesek?

Ups… Spoiller… Ege’nin macerasının yeni başladığını söyleyelim. Orada da yaptığım güncellemede bahsettiğim üzere, Camdan Kalpler Serisi dedik Gözlük’ün tüm kitaplarına. İlk hikayenin sonunda Atakan isminde bir karakter dahil oluyor hikayeye. Yine Wattpad’te yayınlamaya devam ettiğim Kimliği Kirletilmişler Mabedi isimli hikayede Atakan’ın kendi hikayesi anlatılıyor. Eş zamanlı gidecek Gözlük2 ile. Sadece, hikayenin sonu hakkında ufacık bir şey söyleyeceğim. Ah o son. En başından beri takip edenlerin duygu durumu değişmelerini gözlerimin önünde canlandırıyorum da… Şunu söyleyeyim, kitabın bitimindeki son cümle kısacık bir cümle. O cümlenin sonuna bir nokta koydum, o noktanın ardına saklandım okuyacakları bekliyorum.

 

5,532 total views, 11 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

20 yaşının başlarında, kumral, yeşil gözlü, konuşmayı seven (bazen hiç susmayan), dediğim dedik çaldığım flüt bir insanımdır. Genellikle dinlemeyi ve yazmayı severim. Telefon genel olarak elime yapışıktır:) İnternet olmadığı ortamlarda muhabbet yoksa kendimi idam edebilirim. Birde her yerde beni niceonedreamer olarak bulabilirsiniz.

Leave A Reply

Ankara Temizlik