Kompozit Ürünler

0

Kompozit Ürün Nedir?

Kompozit kelimesini bir çok kişi duymuştur ancak çoğunluğu da ne demek olduğunu bilmez dilerseniz bu yazımızda size kompozit ürünler nedir? kompızit elemanlar nedir ? kompozit malzemeler nedir? bu konular hakkında bir bilgilendirme yapalım.

Kompozit Nedir?

Kompozit kelimesi daha çok mimarlıkta kullanılan bir kelimedir ve anlamı ise değişik tarzların bir araya getirilmesi yani karma anlamına gelmektedir. Doğal olarak mimarlar yaptıkları tasarımlarda ya da dekorasyonlarda genellikle karma bir tarz kullanılar işte bu noktada bu işleme kompozit denilmektedir.
Kompozit Eleman Nedir?

Tek bir cinsten meydana gelmeyen yani homojen bir yapıda olmayan ve karma cins malzemelerin bir araya getirdikleri elemanlara kompozit elemanlar denilmektedir.

Kompozit Malzeme Nedir?

Birden çok gruptaki malzemelerin en iyi yönlerinin birleştirilerek ortaya toparlanmasına yani makro seviyeye getirilmesiyle oluşan malzemeye kompozit malzeme denilmektedir. Bunu daha çok açmamız gerekirse basit bir malzemenin zayıf olan yönlerinin ortadan kaldırılarak onun daha üstün bir özelliğe kavuşturulması sonucunda ortaya çıkan bir malzemedir.

Kompozit’in Temel Malzemeleri Nelerdir?

Kompoziti oluşturan bir takım temel olarak kabul edilen malzemeler vardır bu malzemeler ise polimerler, termoset reçineler,ek malzemeler, katkılar, dolgu malzemesi bu 5 ana madde kompozitin temelini oluşturmaktadır.Kompozit malzemeleri de 3 ana başlık altında açıklayabiliriz birincisi matriks  ikincisi takviye üçüncüsü ise katkılardır.

Kullanım Alanları Nerelerdir?

Artık gittikçe evlerde ofisler iç ve dış mekanlarda insanlar tasarıma daha çok önem vermektedir bu da doğal olarak dış etkenlere dayanıklı maddelerin meydana getirilmesi sonucunda ancak gerçekleşebilir işte bu noktada ise kompozit malzemeler tamamen gücüne güvenilenler olduğundan dolayı ister ıslak zemin olsun isterse başka bir yer güvenli bir şekilde uzun ömürlü olarak kullanılmaktadır.

341 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik Canli Casino NetSpor Haber