Kış Saati Uygulaması Kalktı Mı?

0

Bilindiği üzere ülkemizde uygulanan bir yaz ve kış saati uygulaması var.
Yaz ayından kış ayına geçerken ve ya kış ayından yaz ayına geçerken belli ay ve günde yılda iki kez yaptığımız bu eylem artık tarih mi oluyor?

İnsanların güneş ışığına ihtiyacı vardır, gerek D vitamini gerekse diğerleri için güneş ışığı oldukça önemli bir faktördür. Peki kış aylarında yeteri kadar güneş ışığı alabiliyor muyuz?
İşte bu konu üzerine artık kış saati uygulaması yürürlükten kalkmış bulunmakta, artık bu yıl 26 Mart 2016 da saatlerimizi son kez değiştirmiş oluyoruz.

Geçtiğimiz aylarda (26 Mart 2016) yaz saati uygulaması için saatlerimizi değiştirmiştik. Fakat yeni yürürlüğe giren ve 2015/8589 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’nda bulunan 30 Ekim 2016 tarihinde saatlerin gece 4te 1 saat geriye alınması kararı yürürlükten kaldırıldı.

Resmi açıklamaya göre artık saatlerimizi geri almayacağız, son saat değiştirdiğimiz 26 Mart 2016 tarihinde olan saat değiştirme her yıl kullanılacak.

image

Telefonunuzu Ayarlamayı Unutmayın!

Bir çoğumuzun yaptığı gibi, unutmamak kaçırmamak veyahut tam olarak uygulamayı bilememekten dolayı elbette telefonlarımız, otomatik ayarlı olarak, belirli gün ve saatlerde kendini yeniliyordu. Fakat arık bu kararın yürülükten kalkması nedeniyle otomatik güncelle kavramını devre dışı bırakmamız gerekiyor!

iPhone’larda devre dışı bırakmak için;
Ayarlar kısmına giriş yapıp Genel, ardından da Tarih ve Saat kısmına tıklıyoruz. Sonra ise “Otomatik Ayarla” kısmını devre dışı bırakıyoruz.

Android’lerde devre dışı bırakmak için;
Ayarlar kısmına giriş yapıp ardından Tarih ve Saat bölümüne girerek “Otomatik Tarih ve Saat” kısmı ve “Otomatik Saat Dilimi” kısmını devre dışı bırakıyoruz.

Yapılan açıklamalara göre yaz saati, kış saati uygulamalarını başta ABD olmak üzere birçok ülke kullanıyordu. Bunun başlıca sebeplerinden biri ise elektrik tasarrufu sağlamasıydı.

Bu konu hakkında atılan en ilginç tweet ise AK Parti Üyesi ve İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu’dan;

image

 

457 total views, 5 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik Canli Casino NetSpor Haber