Karl Landsteiner Google’a Doodle Oldu !

0

Bugün 148. doğum günü olan Karl Landsteiner Avusturalyalı ünlü bir hekimdi. Ve Google bugün kendisini Doodle yaptı. Kan gruplarını bulan,nobel fizyoloji ve tıp ödüllerini kazanan bir bilim adamı kendisi. Rh faktörünü saptadı ve bilime bir imza da o attı.

1901 yılında kanlar ile ilgili başlattığı çalışma 29 yıllık bir uğraş sonucunda Nobel ödülü aldı. Görüyoruz ya emek olmadan yemek olmuyor. Tıp dalındaki AB0 sistemini bulmasının yanı sıra bilime de pek çok katkı sağlayan Karl Landsteiner 14 Haziran 1868 tarihinde Viyana’da doğup, 26 Haziran 1943 tarihinde New York’ta öldü.

Başarılı ve parlak bir öğrenciydi, demek ki o zamanlarda belliymiş bir şeyler yapacağı. Daha ileriki yıllarda üniversitelerde asistanlık yapıp daha sonra da tıpa bir şeyler kazandıran Karl’ı hep birlikte saygıyla anıyoruz.

Tıp bilimine kazandırdıklarından dolayı, ona Google’ın ana sayfasında yer vermekte gerçekten hoş bir aktivite. Öyle ki biz de Tumblr Türkiye Ailesi olarak Karl Landsteiner’a değinmesek olmazdı, diyerek yazıyı sonlandırıyoruz.

Daha nice bilim insanlarımızı anmak ve yaptıklarıyla gururlanmak dileğiyle.

İyi ki doğmuşşun Karl Landsteiner !

240 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Liseye yeni geçmiş, bilgisayarı, telefonu ve kitaplarının olduğu bir dünyada yaşamayı tercih eden biriyim. Müzik bölüm şeysinde yazarım. Umuyorum ki Venüs'ten geldiğimi düşünmediniz. Bu bir sır ama ben Venüs'ün gökyüzüyüm.

Leave A Reply