Karıncalanma Nedir Nasıl Oluşur?

0

Günlük yaşantımızda genellikle herkesin başına gelen bu olay sinirlerin üzerine uygulanan fazla basıncı bildirir. Genellikle uzun bir süre basınca maruz kalmış olan yerin bir süre sonra uyuştuğunu ve bir karıncalanma olduğunu göreceksiniz.

Ağır basınca veya uzun süren hareketsizliğe maruz kalan organ düzeltilir, hareket ettirilir veya üzerindeki basınç kaldırılır. Vücudumuzun belli başlı bölgeleri karıncalanır çünkü üzerine uygulanan basınç veyahut uzun süreli hareketsizlik nedeniyle hasarlı bölgenin uyarılmasıdır. Böylece onları korur ve daha fazla hasar almasını engeller..

Çevresel sinirlerin üzerine uygulanan ani basınçlar veya uzun süreli hareketsizlik durumları sonucu karıncalanma meydana gelir.. Günümüzde oldukça sık yaşanan bu durum genellikle hastalık belirtisi değildir..
ndirkoç

 

Hemen hemen herkesin başına gelen bu olay daha çok kol ve bacaklarda görülür. Gece yatarken üzerine yattığınız kolunuzun karıncalanması, köyde akraba ziyaretlerinde yere kurulan yer sofrasına oturduktan sonra ayağı bir süre kalkamamanız çünkü ayağınızın karıncalanması ve uyuşması, uzun süre elinizde kitaplarınız taşıdıktan sonra gelen uyuşma hissi kol ve bacakların bir süre ters pozisyonda kalması, uzun süreli hareketsizlikler ve buna eklenebilecek daha birçok sayısız örnek dizisi..

 

images

 

Her birimizin hayatımızda illaki bir defa olan bu olay bazılarımızda sadece hareketsiz kaldığı için veya üzerine yattığı için olmamakta.. Bazıları için gerçekten bir hastalık belirtisi olarak görülebilir. İşte onlardan birkaçının belirtisi;

 

images (1)

 

Eğer el ve ayaklarınızda önce beyazlaşma ardından mavileşme oluyorsa ve sürekli karıncalanma halindeyse, hatta ve hatta kış aylarında havalar çok soğukken birden sıcak ortama girince ellerin ısınmasıyla karıncalanmaya başlaması gibi belirtiler Raynaud Hastalığı belirtileridir..

Eğer ellerinizi uzun süre, güç gerektiren bir işte çalışıyorsanız da dikkat etmeniz gerekecek çünkü; eğer bileklik kullanmazsanız bir Karpal Tünes Sendromu’na yakalanabilirsiniz..

Disk kayması olarak da bilinen Disk Fıtığı ise hareket ettiğiniz zaman sırtınızın alt tarafında bir ağrı oluşması e bunun ardından bacaklarınızda meydana gelen karıncalanma ve uyuşma durumlarıdır.

242 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik