Kara Delik Nedir?

0

Merhaba arkadaşlar! Bugün sizlere ‘Kara Deliğin’ ne olduğunu açıklamaya çalışacağım. İlk önce kara deliklerin varlıklarının John Michell ve Pierre-Simon Laplace tarafından, birbirlerinden habersiz olarak, 18. yüzyılda tespit ettiklerini bilelim. Malum onlar olmasaydı belkide şu an tanımlayabileceğimiz bir ‘Kara Delik’ olmayacaktı!

Kara deliğin çekim alanına hiçbir maddenin veya ışınımın karşı koyamayacağını bilmeliyiz. Kütlesi oldukça büyük kozmik bir cisimdir. Ayrıca kara delikler ışık yaymadıklarından ötürü kara olarak adlandırılırlar. Kara deliklerin, üç boyutlu olmadıkları, hacimsiz oldukları da bilinir.

indir (1)  Kara deliklerde kütlesi birkaç bin “güneş kütlesi” olan üçüncü bir türün var olduğu sanılıyor ve bu türe “orta kara delik”ler deniliyor. En düşük kütleli kara deliklerin ise kozmos tarihinin başlangıcındaki Büyük Patlama’da oluştukları düşünülür ve bunlara da “ilksel kara delik” adı veriliyor.

 

Kara delikler, evrendeki en uzun ömürlü cisimler olmalarına rağmen, sonsuza dek yaşayamazlar ve Hawking ışınımı yaparak çok yavaşça enerjilerini kaybederler. Hawking ışınımı şu an ki teknolojiyle saptayabileceğimiz bir şey değildir.

Kara Delikler ile ilgili sizlerle paylaşabileceğim bir çok bilgi var. Lakin astro fizik alanında ileri bir bilginiz yoksa ne paylaşırsam paylaşayım pek anlaşılabilir olacağını sanmıyorum. O yüzden umarım verdiğim bilgiler işinize yarar ve merakınızı giderir.

 

630 total views, 4 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik