Kapalı Alan Korkusu (Klostrofobi)

0

Kapalı alan korkusu bir diğer tıbbi adı ile ”Klostrofobi”. Kişi kapalı bir alanda kaldığı zaman korkuya bağlı paniğe kapılarak bu psikolojik rahatsızlığı yaşar.
AsAO9wgkSK9WtTx2cPrqSfky78qAY6TdsW_KE5FExx54
Bazı kişilerde ileri derecede olan bu rahatsızlık bazı kişilerde ise etkisini çok göstermez. İleri derecede yaşayanları ele alırsak; yaşamlarını bu rahatsızlığa göre düzenlemek ve kontrol etmek zorunda kalabilirler. Fazla kalabalık yerlerde duramazlar, asansör, sinema vb. karanlık ortamlarda duramazlar, toplu taşıma araçlarına kalabalık ise binemezler o tarz kalabalık yerlerde kalamazlar. Kalsalar bile bir süre sonra kendilerini ferah ve aydınlık yerlere atmak zorunda kalırlar. Günümüzde klostrofobi aşılabilir ve düzeltilebilir bir rahatsızlık.  Bu rahatsızlığı olan kişilerin bir psikoloğa veyahut terapiste gitmelerinde büyük fayda vardır. Klostrofobiyi hastalık olarak görmek bana göre yanlış. Çünkü klostrofobisi olan ama hasta olmayan binlerce insan var günümüzde. Bu rahatsızlık korku ve panik sonucu meydana gelir.
Ak8m_uc5aREuvTWoOnOxtwgWVfgelZlbfKrGuyCfhwiI
Kapalı alan korkusunun birey de olmasının başka bir nedeni de küçüklüğünde veya geçmişte yaşadığı bir olaydan da kaynaklanabilir. Örneğin; küçük yaşta tek başına asansörde karanlıkta kalan bir çocuk ilerleyen yaşlarında da asansöre korkuyla binebilir yada ileri bir düzeyde korkusu varsa hiç binemez. Bu da klostrofobinin getirdiği kötü durumlardan biridir.

572 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Edebiyat ve müzik aşığı öylesine biri./Ankara

Leave A Reply

Ankara Temizlik